Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Wsparcie osoby w kryzysie psychicznym – co możesz zrobić?

Kryzys psychiczny może spotkać każdego z nas. Mimo, że zdarza się u niejednej osoby, bardzo często nie posiadamy wiedzy na jego temat. Czy wiesz jak udzielić wsparcia w kryzysie psychicznym? Dzisiejszy wpis jest właśnie po to, by Twój bliski mógł liczyć na Ciebie w potrzebie.

Kryzys psychiczny jest reakcją osoby zdrowej na dany problem. Taka osoba czuje, że jej zasoby i umiejętności radzenia sobie nie są wystarczające, by pokonać trudność. Jest emocjonalnie rozchwiana. Trudna sytuacja może być dla niej zagrożeniem lub niechcianym i nieoczekiwanym etapem w życiu. Na ogół stosujemy wobec takiej osoby wiele rad, które nie zawsze powinny być wypowiedziane. Dlaczego? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

Nie krzywdź słowami

Częstym błędem w rozmowach z osobą w kryzysie psychicznym jest ocenianie jej z góry. Nie znając sytuacji, wypowiadamy komunikaty, które mogą być krzywdzące i pogarszające stan drugiej osoby. Są to między innymi:

„Inni mają gorzej”

„Wystarczy, że znajdziesz sobie zajęcie”

„Weź się w garść”

„Przecież nic Ci się nie dzieje”

„Masz wszystko, więc po co się dołować?”

„Musisz wyjść do ludzi i Ci minie”

„Nie masz powodów, żeby być smutnym”

„Pobiegaj, posprzątaj, weź się za coś i zapomnisz”

Te wyrażenia świadczą o niechęci do zrozumienia trudności i lekceważeniu. Nie zawsze musimy czuć się na siłach, by rozmawiać o problemach – i to jest okej. Możemy natomiast stosować wspierające komunikaty, które będą wiązały się z wyrażeniem zrozumienia, empatią i akceptacją. Mówmy:

„Nie jesteś sam”

„Nie zostawię Cię z tym, możesz na mnie liczyć”

„Widzę, że jest Ci trudno”

„Jest mi bardzo przykro, że przeżywasz trudności”

„Jesteś dla mnie ważna”

„Chcę zrozumieć Ciebie i sytuację, w której się znajdujesz”

„Domyślam się, że targają Tobą trudne emocje”

Te komunikaty pomagają wyrazić uwagę, jaką poświęcamy bliskiej osobie. Jeżeli nie wiesz jak wesprzeć – zacznij od tych zwrotów! 

Rozmawiaj

Z pomocą rozmowy możemy okazać wsparcie i dowiedzieć się o problemie. Z zastosowaniem wspierających komunikatów, zapytaj: „Czy chcesz mi powiedzieć czego doświadczasz? Jak się z tym czujesz?”. Zadaj pytanie: „Czego w tej chwili potrzebujesz? Czy jest coś, co mogę dla Ciebie zrobić?”. Sama rozmowa jest często dużą pomocą dla drugiej osoby. Dialog może być także sposobem na poukładanie sobie wszystkiego w głowie oraz dojście do rozwiązań.

Wykazuj czujność

Osoba w kryzysie psychicznym może przejawiać objawy charakterystyczne dla zaburzeń psychicznych. Przedłużający się kryzys doprowadza do trudności, które należy skonsultować z psychologiem. Nie bój się zaproponować tego rozwiązania bliskiemu. Nie zawsze mamy kompetencje i siły, by pomagać, dlatego pomoc profesjonalisty będzie dobrym rozwiązaniem. Powiedz: „Zauważam, że od dłuższego czasu jest Ci trudno. Psycholog pomoże Ci dostrzec źródło trudności i nazwać emocje, z którymi się zmagasz”. Nie bójmy się towarzyszyć na każdym etapie: „Jeżeli chcesz, wspólnie poszukamy specjalisty. Zaczekam na Ciebie przed gabinetem i odwiozę do domu”. Stwórz bliskiej osobie poczucie bezpieczeństwa.

Każdy z nas doświadcza kryzysu psychicznego w indywidualny sposób. Nie zawsze będziemy w stanie pomóc bliskiemu w 100%, jednak dzięki wspierającym komunikatom wspólnie zrobicie pierwsze kroki w dążeniu do rozwiązania problemu. Nie bójmy się być blisko. Bądźmy ostrożni jednocześnie działając, kiedy istnieje taka potrzeba. Mamy moc, by pomagać innym i sprawiać, by czuli nasze wsparcie.

Śledź nas na Facebooku i na Instagramie!

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag