Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Testy psychologiczne

Specjaliści:

Testy psychologiczne wielu osobom błędnie kojarzą się z „quizami” jakie możemy napotkać w kolorowych gazetach lub internecie. Takie „testy” nie mają wiele wspólnego z prawdziwym testem psychologicznym: test psychologiczny jest obiektywnym, wystandaryzowanym, trafnym i rzetelnym narzędziem psychometrycznym, który pozwala na uzyskanie reprezentatywnej próbki zachowań świadczących o określonych (i naukowo podpartych) cechach psychologicznych. Test psychologiczny jasno i sztywno określa reguły obliczania wartości danej cechy, dopuszczalne zachowania osoby przeprowadzającej badanie oraz specyfikuje, jakie kwalifikacje musi ona posiadać.

Do czego wykorzystuje się testy psychologiczne?

Testu psychologicznego nie przeprowadza się bez powodu – każdorazowo jest on narzędziem do oceny lub/i diagnozy osoby badanej (w celu zabadania określonych cech, zmierzenia ich nasilenia – przykładowo w podejrzeniu dysleksji, zaburzeniach poznawczych, w podejrzeniu depresji lub innych zaburzeń psychicznych i osobowości ale również w ocenie gotowości szkolnej czy w rekrutacji na określone stanowiska o pożądanym profilu cech pracownika).

Psychologia dysponuje wieloma standaryzowanymi testami psychologicznymi. Te najczęściej stosowane to testy do badania inteligencji, osobowości, zdolności poznawczych, testy neuropsychologiczne (pamięci, uwagi, funkcji wykonawczych i inne). Testowo badamy również inteligencję emocjonalną i kompetencje społeczne, temperament, kreatywność, stres, wartości, motywację, zainteresowania. Część testów przeprowadzanych jest w formie kwestionariuszowej (na przykład do samodzielnego wypełnienia przez uczestnika badania), część przeprowadza psycholog lub inna upoważniona do tego osoba zadając pytania lub prosząc o wykonanie konkretnych ćwiczeń czy zadań. Niektóre testy mogą być również przeprowadzane w formie komputerowej.

Od kilku lat sporo kontrowersji wzbudzają testy projekcyjne – ich istotą jest wydobycie nieświadomych treści psychicznych, których badany nie jest w stanie ujawnić świadomie (w wyniku wyparcia, oporu czy innych mechanizmów obronnych). Krytycy podejścia projekcyjnego zarzucają mu zbytnią podatność na zniekształcenia i brak obiektywizmu – każdy badacz będzie odmiennie rozumiał wypowiedzi osoby badanej, stąd konieczność szczególnego zadbania o kwalifikacje i doświadczenie osoby przeprowadzającej test projekcyjny.

Testy psychologiczne wykonywane w Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

Nasi specjaliści zajmują się między innymi diagnozą inteligencji dzieci i dorosłych (WISC-R i WAIS-R), diagnozą osobowości (MMPI-2 i inne), kompleksową diagnostyką neuropsychologiczną a także oceną gotowości szkolnej i oceną ryzyka dysleksji. Dodatkowo, w toku psychoterapii nasi specjaliści korzystają z rozmaitych narzędzi badawczych wspomagających proces terapeutyczny (kwestionariusze w psychoterapii, terapii seksuologicznej, terapii par i rodzin).

*Możliwość realizacji innych testów i kwestionariuszy psychologicznych.

Gdzie nas znajdziesz?
Główna siedziba Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego mieści się przy ul. Tęczowej 5A w Chotomowie (powiat legionowski). Jesteśmy dostępni także w dwóch lokalizacjach w Warszawie: przy ul. Heroldów 19A (Warszawa Bielany) oraz przy ul. Fleminga 29 (Warszawa Białołęka).
Kontakt możliwy jest przez Infolinię: 22/ 355 2000, e-maila: kontakt@psychoklinika.pl oraz przez naszą stronę internetową https://psychoklinika.pl/
Specjaliści:

Już teraz sprawdź, kto może Ci pomóc!

Psycholog Psychoterapeuta

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag