Wypalenie zawodowe, jak sobie z nim radzić ?
Czym jest wypalenie?
Wypalenie zawodowe to jednostka chorobowa wiążąca się z brakiem satysfakcji z wykonywanego zawodu. Charakteryzuje się nieustającym wyczerpaniem, a także dyskomfortem psychicznym i fizycznym. U osób cierpiących na zespół wyczerpania zawodowego pojawia się zmniejszona skuteczność i motywacja do pracy, ale także obniża się poczucie dokonań osobistych. Jeżeli podejrzewamy u siebie wypalenie zawodowe, musimy określić, jakie niechciane syndromy tego zespołu pojawiły się w naszym życiu.
Objawy
Psycholodzy przekonują, że nie regenerując swoich zasobów intelektualnych, emocjonalnych, a także fizycznych bardzo łatwo doprowadzić do stanu wypalenia. Istotę wypalenia zawodowego najpełniej wyjaśniła teoria Christiny Maslach, wyodrębnia, ona trzy jego fazy:
• Wyczerpanie emocjonalne – objawia się przemęczeniem, rozdrażnieniem, poczuciem wyeksploatowania zawodowego oraz brakiem możliwości regeneracji sił.
• Depersonalizacja- negatywne traktowanie lub dystansowanie się do innych osób, współpracowników. Depersonalizacje możemy określi jako odczłowieczenie, uprzedmiotowienie pozwalające zwiększyć psychiczny dystans wobec osoby, z którą się pracuje.
• Obniżone poczucie dokonań osobistych – niezadowolenie z osiągnięć w pracy, negatywna ocena kompetencji zawodowych.
Odczuwanie aż trzech powyższych stadiów odróżnia syndrom wypalenia od innych objawów związanych ze stresem zawodowym.
Niczym Feniks – jak leczyć wypalenie
Warto dodać, że wypalenie dotyczy każdej grupy zawodowej. Jednak psycholodzy zauważają, że najczęściej pojawia się ono w zawodach, w których występuje kontakt z innymi ludźmi np. nauczyciele, lekarze, pielęgniarki. Jako że wypalenie przebiega w trzech etapach, należy dostosować leczenie do danej fazy choroby. W przypadku pierwszego stadium może pomóc krótki urlop lub chwilowa regeneracja ciała i umysłu. W bardziej zaawansowanych etapach warto skonsultować się z lekarzem lub udać się na psychoterapię. Problemu wypalenia nie należy bagatelizować ani uważać za oznakę słabości. Dzisiejszy świat jest wymagający, a tempo życia szybkie, warto jednak zatrzymać się i zadbać o swoje zdrowie, ponieważ mamy jedno.