Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Terapia psychologiczna dzieci i młodzieży – jaką rolę odgrywają w niej rodzice?

Psycholog / psychoterapeuta dzieci i młodzieży to specjalista, którego celem jest praca terapeutyczna z tymi najmłodszymi Pacjentami. Wiele opiekunów, czy rodziców przyprowadzających dzieci do psychologa dziecięcego ma swoje oczekiwania i potrzeby. Nic w tym dziwnego – zależy im na dobru pociech i jak najbardziej efektywnie udzielonej pomocy. Nie jest jednak tak, że zostawiając dziecko w gabinecie terapeutycznym, opiekunowie porzucają swoją rolę oraz odpowiedzialność. Jakie zatem znaczenie ma udział rodziców w psychoterapii dzieci i młodzieży?

Praca z dzieckiem jest pracą z całym systemem

Rodzice przychodząc ze swoimi dziećmi na wizytę do psychologa, nie zdają sobie często sprawy z tego, że terapia dziecka to w zasadzie terapia całej rodziny. Żeby dała efekty, musi się w nią zaangażować cały system rodzinny. Efektywność zależy od zaangażowania członków rodziny w proces wprowadzenia zmian. Trudno jest osiągnąć cokolwiek, kiedy tylko dziecko ma dostosować się do nowych ustaleń. Taki obowiązek ciąży także na opiekunach oraz na całej najbliższej rodzinie, z którą dziecko ma najczęstszy kontakt. Dzieci chłoną informacje ze świata w bardzo szybkim tempie. Przyglądają się na zachowania rodziców, naśladują ich postępowanie. Jeżeli wyeliminowanie destrukcyjnych elementów funkcjonowania będzie egzekwowane jedynie od najmłodszych, nie przyniesie pożądanych efektów, a terapia będzie trwała prawdopodobnie o wiele dłuższy czas.

Nierealne oczekiwania wpływają na brak postępów w terapii

Równie często rodzice oczekują od terapeutów natychmiastowych efektów oraz użycia ich “magicznych” sposobów na uleczenie dziecka. To niemożliwe! Terapia psychologiczna jest procesem wymagającym czasu oraz zgrania się wielu czynników. Rodzice oczekując efektów “na już” i diagnozy po jednym spotkaniu, zaburzają proces. Cierpliwość oraz akceptacja odgrywają kluczowe role w przebiegu terapii. Mały Pacjent także wyczuwa chęć pośpiechu i frustrację. Może pojawić się u niego poczucie winy i inne trudne emocje mające wpływ na leczenie.

Osobiste problemy rodziców zaburzają proces zdrowienia dziecka

Rodzice chcą pomóc dziecku, zapisując je na wizytę do psychologa. Nierzadko jednocześnie mają szereg własnych problemów, które uniemożliwiają dziecku rozwój i radzenie sobie – bo przygląda się ono na ciągle złego tatę lub smutną mamę. Rodzicu, nie zapominaj dbać o siebie! Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko osiągało dobre efekty w terapii, zatroszcz się także o swoje zdrowie psychiczne. Rodzina to cały system. Jeżeli jej głowa nie funkcjonuje adekwatnie do potrzeb, pozostałe elementy nie będą sprawne. Twoja rola w terapii dziecka jest kluczowa – polega przede wszystkim na przyjrzeniu się sobie i zadaniu pytania: “Nad czy JA powinienem popracować?”, “Co JA mogę zrobić, by czuć się lepiej ze sobą?”.

 

Jeżeli chcesz zgłębić temat wagi udziału rodziców w psychoterapii dzieci i młodzieży, skorzystaj ze szkolenia oferowanego przez Akademię Psychokliniki:

Szkolenie jest skierowane do każdej osoby, która pracuje z dziećmi i chciałaby jeszcze efektywniej współpracować z rodzicami swoich małych Pacjentów. Szkolenie psychologiczne online jest prowadzone przez Ekspertkę Akademii Psychokliniki mgr Karolinę Aleksandrowicz – Obzejtę. Psychoterapeuta, psycholog dzieci i młodzieży przybliży aspekty formalne i prawne pracy z dziećmi i ich opiekunami, ale przede wszystkim praktyczne i skuteczne metody w psychoterapii dzieci i młodzieży.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

 

Śledź nas na Facebooku i na Instagramie!

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag