Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Jak dbać o relacje w wieku senioralnym?

Relacje w wieku senioralnym mają dużą wagę, choć należy pamiętać, że dbanie o relacje powinno być istotne w każdym wieku. Posiadanie znajomych, przyjaciół, podtrzymywanie stosunków z rodziną, ale także poznawanie nowych osób pozytywnie wpływa na zdrowie psychicznie. Wskazuje na to wiele badań psychologicznych. Dzięki pielęgnowaniu i pogłębianiu relacji międzyludzkich mamy lepszy nastrój na co dzień. Ponadto łatwiej nam po prostu o poczucie szczęścia, wdzięczności i ogólnego dobrobytu – bo to właśnie podtrzymywanie znajomości ubogaca życie. Zewnętrzne poczucie społecznego wsparcia umacnia nas w postrzeganiu problemów jako mniej obciążających, dlatego też nie jesteśmy tak bardzo narażeni na stres i o wiele łatwiej jest nam radzić sobie z ewentualnymi kryzysami.

Jak nietrudno zauważyć, dbanie o więzi społeczne przynosi wiele korzyści. Jak zatem sprawiać, by były trwałe i po prostu cieszyły?

Po pierwsze –

weryfikuj, które relacje przynoszą Ci szczerość, poczucie bezpieczeństwa i szczęście. Nie wszystkie są po prostu wartościowe. Istnieje wiele toksycznych osób. Jeżeli je do siebie dopuszczamy, wpływa to na nasze życie i przestajemy się nim cieszyć. Często nie zauważamy, kiedy wpadamy w sidła toksycznych relacji. Tak zwane „wampiry energetyczne” potrafią każdego dnia wysysać z nas energię: oczekiwać, ale jednocześnie nie dawać nic od siebie w zamian, działać interesownie tak, aby zyskać jedynie korzyści bez względu na nasze uczucia oraz zabierać czas, cierpliwość, czasami pieniądze. Takie osoby sprawiają, że poczucie własnej wartości i wiara w siebie zanika, czujemy się gorsi. Jeżeli masz w pobliżu siebie takie osoby i czujesz, że coś jest nie tak – postaw im jasno granice i zakomunikuj, co Ci się nie podoba. W sytuacji powtarzających się niekomfortowych zdarzeń zakończ znajomość i odetchnij z ulgą. Nie wszystkie relacje są warte kontynuacji. Najlepiej postawić na siebie i swoje zdrowie psychiczne.

Po drugie –

jeżeli już mowa o komunikowaniu i szczerości, to nie bój się jej. Co ważne, nie traktuj szczerości jako tej „do bólu”, bo może wybrzmiewać jako arogancja i brak szacunku do drugiej strony. Z dozą kultury i jednocześnie klarownym wyrażaniem swoich opinii podtrzymuj rozmowy i pamiętaj, że każda prawdziwa, zdrowa relacja opiera się na wzajemnej szczerości. Masz prawo mówić zarówno o tym, co Ci się podoba, jak i o tym, co Ci nie pasuje. Obie strony muszą wzajemnie czerpać od siebie, ufać, że mogą powiedzieć sobie wiele rzeczy i przy tym żadna nie powinna być pokrzywdzona ani zraniona. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, w której powiesz „za dużo”, przyznaj to i przeproś, okaż empatię. Kiedy pojawi się rozmowa, w której to Ty będziesz czuć się źle, powiedz o swoich odczuciach i emocjach. Relacja nie polega na tym, by się domyślać, a na tym, aby wiedzieć, co przeżywa druga strona.

Po trzecie –

nie osiadaj na laurach. Pamiętaj, że relacja wiąże się z inwestowaniem. To, co do niej wkładasz, możesz potem wyciągnąć. To tak, jak z ogrodem. Jeżeli go nie podlewasz, nie pielęgnujesz, nie wyrywasz chwastów na bieżąco, to będzie zaniedbany i wkrótce stanie się nie do użytku. A co się dzieje, kiedy na bieżąco zapewniasz swoim roślinom świeżą wodę, dosadzasz nowe krzewy, przycinasz to, co niepotrzebne, uschnięte? Odpowiedź nasuwa się sama. W relacjach należy zadbać o regularność spotkań, rozmów, wprowadzanie nowych rzeczy – wyjścia do kina, na spacer, próbowanie czegoś innego, np. wspólne gotowanie potraw, czy jednodniowe wycieczki poza miasto.

Pamiętaj, że relacje w wieku senioralnym nie budują się same. To wspólna praca, która skutkuje dobrym samopoczuciem i zdrowiem psychicznym. Psychologowie zwracają szczególną uwagę na to, że w wieku senioralnym bardzo ważne jest podtrzymywanie znajomości. Nie rezygnuj z nich. Mogą dać Ci prawdziwe szczęście. Jeżeli tak nie jest – już wiesz co robić.

 

Śledź nas na Facebooku i na Instagramie!

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag