Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Żałoba – jak sobie z nią poradzić?

Żałoba to nieunikniony element życia. W pewnym czasie każdy z nas jej doświadcza. O tym, czym się charakteryzuje, pisaliśmy TUTAJ. Zapoznaj się z jej fazami i bądź świadomy tego, co przechodzisz. Świadomość pozwoli Ci na akceptację własnych uczuć i przeżyć. W tym artykule dowiesz się jak sobie radzić z żałobą.

 

O czym warto pamiętać w przeżywaniu żałoby?

Potrzebujesz wsparcia i to jest okej!

W trakcie przeżywania żałoby możesz nie być do końca “sobą”. Co to oznacza? Niemalże każdy, kto doświadcza straty, odczuwa spadek formy. Trudności z koncentracją, uwagą, pamięcią, a także smutek, rozpacz, rozgoryczenie, złość i frustracja to elementy, które mogą być dla nas charakterystyczne w codzienności. Nie unikaj wsparcia, którego tak naprawdę potrzebujesz. Słuchaj swoich potrzeb, jednocześnie nie unikając kontaktu i rozmów z bliskimi. Bądź przy tych osobach, przy których czujesz się komfortowo. Nie staraj się być na siłę towarzyski. To normalne, że nie masz chęci na wesołe spotkania w większym gronie. Daj sobie czas i przyzwolenie na pewne zachowania. Nie obciążaj samego siebie, nie uciekaj w obowiązki. Dobrze jest porozmawiać z szefem o swoich trudnościach doświadczanych w żałobie i poprosić go o urlop bądź mniejszy wymiar obowiązków. Zadbaj o siebie w każdym obszarze. Pamiętaj, że życzliwe osoby pozostaną z Tobą niezależnie od sytuacji, w jakiej się znalazłeś i stanów, które przeżywasz.

 

Akceptuj siebie i swoje potrzeby

Każdy z nas w czasie żałoby zachowuje się inaczej i potrzebuje czegoś innego. Niektórzy chcą samotności, innym sprzyja zmiana otoczenia. Jeszcze inni będą potrzebowali psychoterapii z powodu odejścia osoby bliskiej. To, czego chcemy sami dla siebie, jest zazwyczaj najbardziej wspierające. Nikt nie zna nas tak, jak my sami siebie. Bądźmy uważni i czujni na to, czego pragniemy w tym trudnym dla nas czasie. Nie zapominajmy o emocjach – nie chowajmy ich za kamienną twarzą. Dajmy sobie przyzwolenie na smutek, czy płacz. To naturalna faza żałoby, która przemija. Stłumione emocje powracają ze zdwojoną siłą.

 

Nie robisz niczego złego, jeżeli godzisz się ze stratą

Pewne odejścia bliskich osób bolą za bardzo. Czasami mamy potrzebę “odcięcia” się od środowiska, w którym przyszło nam trwać w żałobie. Przeżyliśmy wszystkie emocje i pożegnaliśmy się mentalnie z bliską osobą. Pragniemy czegoś nowego, konstruktywnych zmian i życia, w którym znów wszystko będzie na swoim miejscu. Być może doszedłeś już do ostatniego etapu żałoby, którym jest umiejętność pójścia naprzód i myślenia o przyszłości. To nic złego iść do przodu, jeżeli tej drugiej osoby nie ma obok nas. Akceptacja obecnego stanu rzeczy jest zachowaniem zdrowym. Umiejętność wspominania osoby zmarłej i pamięć o niej będzie w Tobie trwać. Pamiętaj, że jesteś tutaj, gdzie powinieneś być i nie karaj się za to. Bądź dla siebie dobry.

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag