Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Trudne Święta – jakie osoby zgłaszają się do psychologa w grudniu? 

 

Okres świąteczny wcale nie musi być radosny dla wielu osób. To, co dla nas jest magią i długo wyczekiwanymi dniami, dla innych może być najgorszym okresem w roku. Z tego względu u psychoterapeutów w grudniu pojawiają się pacjenci o zbliżonych problemach. Kim są te osoby? Co przeżywają? Dlaczego zgłaszają się do psychologa akurat w tym czasie? 

 

Posłuszni

W takiej roli niektóre osoby przeżywają Święta. Najczęściej są to kobiety, choć i mężczyzn nie brakuje. „Posłuszni” najczęściej powielają schemat, który funkcjonuje w rodzinie.

Wyobraź sobie, że masz marzenie co do Świąt – spędzisz je przy ulubionym filmie z dziećmi i mężem / narzeczoną / swoim zwierzakiem. Zjecie skromną kolację i w kameralnym gronie będziecie grać w gry planszowe. Czar pryska, bo dzwoni Twoja mama, która opowiada: w jakim kolorze będzie obrus, o której i kiedy masz przyjechać, co masz ze sobą przywieźć i dlaczego Twój barszcz w tamtym roku był niesmaczny.

W opisanej sytuacji pacjent przeżywa uczucia wprost odwrotne do radości. Bije się z myślami oraz czuje, że Święta znowu będą niesamowitym wysiłkiem i drogą przez mękę. Koniec końców chce spełnić oczekiwania rodziny – rodziców, babci, dziadka, męża, partnera, ale zapomina o swoich. Dostosowuje się dlatego, że w domu było tak „od zawsze”. Mama przed Świętami bardzo się starała i z góry ustalała plan działania, aby nie zawieść najbliższych. Schemat polega na tym, że podobnie do rodziców wchodzimy w rolę „posłusznych” i robimy tak, aby nie sprawić innym przykrości…. ale gdzie w tym wszystkim my? Czy potrafimy się wyłamać? To trudne, dlatego coraz więcej pacjentów zgłasza się z takim problemem do specjalisty

 

Perfekcyjni pracoholicy 

Gabinety psychologiczne odwiedzają również pracoholicy i perfekcjoniści

Wyobraź sobie, że nadchodzą Święta, które wcale nie będą czasem odpoczynku. W kalendarzu masz już zaplanowane konkretne działania – sprzątanie, zakupy, prezenty, wysłanie kartek świątecznych, telefony do dalszej rodziny i tak dalej… Nie wysypiasz się, bo wieczorem zaplanowałaś pieczenie pierników, a rano ozdabianie. Przecież musisz się ze wszystkim wyrobić! A gdzie do tego dekorowanie domu? Kolejna noc będzie długa…  ale przecież musi być perfekcyjnie, instagramowo i pięknie. Chcesz pokazać się od jak najlepszej strony i…. STOP!

Zmęczyłeś się samym opisem sytuacji? Tak, to jest męczące i w efekcie nie czujemy radości ze Świąt. Dobry nastrój ulatnia się w momencie siadania do stołu, bo… taka osoba czuje się zmęczona i wyczerpana. Jak z tym walczyć? Najlepiej podjąć walkę z psychoterapeutą. Pracoholizm to choroba i możesz przeczytać o tym TUTAJ

 

Dotknięci stratą

Najbardziej powszechnym problemem, który odzywa się w czasie świątecznym jest poczucie osamotnienia spowodowane jakąś stratą. Do Poradni Zdrowia Psychicznego zgłaszają się pacjenci, którzy nie mogą poradzić sobie z żałobą. Śmierć, rozwody, rozstania, złamane serce, porzucenie, poronienia, choroby… można by wyliczać w nieskończoność i na pewno każdy z nas odnajdzie tu siebie. Pierwsze Święta spędzone w rzeczywistości innej niż sobie wyobrażaliśmy mogą być naprawdę przybijające. Świąteczne dni widzimy już tylko przez pryzmat straty – ogromnej, ciężkiej, nie do zniesienia. I właśnie w takich sytuacjach grudniowy czas jest dla nas szczególnie trudny i pełen negatywnych emocji. 

 

Osoby dotknięte depresją

Osoby chore na depresję nie są w stanie odnaleźć radości w codzienności, a co dopiero w czasie Świąt. To dla nich szczególnie trudne dni – wesołe piosenki, radosny klimat, wzajemna życzliwość i presja spędzenia Świąt w atmosferze szczęścia. Takie osoby na ogół wcale nie mają ochoty świętować i spotykać się z bliskimi. Pragną nie robić nic, nie wychodzić nigdzie, nie rozmawiać i z nikim i zwyczajnie przeczekać. Brzmi to smutno, ale takie osoby są wśród nas.

 

Pośród nas jest też mnóstwo osób, które nie cieszą się z nadchodzących Świąt z powodu konfliktów w rodzinie. Nierzadko musimy spotkać się z osobami, które wyrządziły nam krzywdę, czy sprawiły przykrość. Nie mamy ochoty łamać się opłatkiem z kimś, z kim dawno się nie widzieliśmy i nie utrzymujemy zbyt dobrego kontaktu. 

Wszystkie te osoby łączy jedno – bardzo chętnie zaszyłyby się na bezludnej wyspie podczas Świąt. Ich największym marzeniem jest nie wychodzić spod koca i jakimś sposobem zapomnieć o tym, co się dzieje dookoła. Jak sobie z tym radzić? My mamy na to jedną odpowiedź – psycholog. Nawet jeżeli Twój powód wydaje Ci się błahy i beznadziejny… to jak możesz tak myśleć, skoro trudno Ci sobie z nim poradzić? Psychoterapeuta wesprze Cię w trudnych chwilach i razem dojdziecie do tego, jak przeżyć ten trudny czas. Może sprawisz, że te Święta będą inne? 

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag