Samotność w sieci
Samotność w sieci
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego im więcej czasu spędzasz na portalach społecznościowych, tym bardziej czujesz się samotny? Czy bycie samotnym jest w ogóle możliwe dla osób będących on-line? Generalnie portale i media społecznościowe mają pomóc w poznawaniu ludzi i utrzymywaniu kontaktów ze znajomymi. Zaskakujące wnioski przynoszą najnowsze badania, które dowodzą, że poczucie alienacji rośnie wprost proporcjonalnie do czasu spędzanego na tzw. social mediach. Ponadto osoby będące non-stop on-line znacznie częściej zmagają się z depresją i chorobami cywilizacyjnymi.
Fejsbukowi znajomi
Człowiek jest w stanie utrzymać stabilne i znaczące dla siebie relacje z maksimum 150 osobami. To, co może dziwić, to fakt, że użytkownicy Facebooka, mają ich o wiele więcej. Czy oznacza to, że posiadają nadprzyrodzone umiejętności? Oczywiście, że nie, świadczy to raczej, że w przeszłości poznali wiele osób lub niekiedy mają narcystyczną osobowość. Posiadanie większej liczby znajomych pomaga w otrzymywaniu większej ilości tzw. lajków. Psycholodzy wskazują, że komentarze i polubienia u niektórych osób wpływa na wzrost ich samooceny. Wirtualna rzeczywistości pozwala na bycie „lepszą” wersją samego siebie. Wstawianie wyselekcjonowanych zdjęć, postów ze słonecznych wakacji, pomagać ma w wykreowaniu się na osobę sukces w oczach innych użytkowników.
Jednak, co dzieje się w momencie zamknięcia laptopa i wyłączeniu telefonu? Kiedy świat cyfrowy zastępuje ten rzeczywisty. Niestety, „lajki” nie przekładają się na realnych przyjaciół. Jeżeli zaczynasz odczuwać, że wirtualny świat powoli przesłania ten prawdziwy, zastanów się nad skonsultowaniem się ze specjalistą.
Wszystko jest dla ludzi…
W obronie mediów społecznościowych należy przyznać, że ułatwiają one utrzymanie kontaktów ze starymi znajomymi oraz pozwalają poznać nowe osoby. Generalnie tylko od nas zależy, jak z social mediów będziemy korzystać oraz jak długo. Niestety, bardzo często uzależnione osoby nie są świadome, że tracą kontakt z rzeczywistością, a najbardziej narażeni na odrealnienie są nastolatkowie, którzy niemal nie rozstają się ze smartfonem.
Jeżeli podejrzewasz siebie lub u którego ze swoich znajomych, że popadł w szpony Internetu, spróbuj nakłonić daną osobę na kilkugodzinną przerwę od social mediów. W zamian wybierz sport, spacer na świeżym powietrzu, książkę. Jeżeli oderwanie się od komputera lub telefony wydaje się zbyt trudne, warto udać się do specjalisty lub psychologa, być może są to pierwsze etapy internetowego nałogu.