Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Krytyka – jak sobie z nią radzić?

W ostatnim naszym artykule pisaliśmy o krytyce konstruktywnej i niszczącej. Więcej przeczytacie TUTAJ – gorąco Was do tego zachęcamy! Jeżeli znacie już podstawy, możemy przystąpić do dzisiejszego tematu – jak radzić sobie z krytyką?

Oczywiście, jeżeli chodzi o krytykę konstruktywną – nie musimy uczyć się radzenia sobie z nią 🙂 Krytyka konstruktywna jest kulturalna, ma na celu zmotywowanie nas do działania i dostrzegamy w niej wiele rad. Zatem skupimy się na krytyce niszczącej. Jest nacechowana pejoratywnie, a to dlatego, że zazwyczaj uderza w nas niespodziewanie, jest naładowana negatywnymi emocjami i wcale nie ma za zadania nam służyć. Jak zatem sobie z nią radzić?

 

Pozwól sobie na przeżywanie emocji

Każdy z nas jest wrażliwy na krytykę, choć w małym stopniu. Założymy się, że większość osób usłyszała w swoim życiu taką uwagę, która ją porządnie zakuła. Nic w tym nadzwyczajnego. Jesteśmy ludźmi, którzy mają swoje uczucia i przede wszystkim wrażliwość. Jeżeli kochamy siebie i zależy nam na tym, abyśmy dobrze się czuli – krytyka zawsze troszkę zaboli. Nie ma w tym nic dziwnego, ani wstydliwego. Pozwólmy sobie poczuć złość, smutek, czy żal. Nie są to przyjemne uczucia, ale duszenie ich w sobie nie służy naszemu zdrowiu psychicznemu. Zaakceptujmy swój stan i zacznijmy działać dopiero po tym, kiedy przeżyjemy wszystkie związane z krytyką emocje.

Oczywiście nie pozwalajmy sobie, aby taki trudny stan się przedłużał. 5, 15 minut, ewentualnie dzień. Jeżeli jednak zbytnio fiksujemy się na krytyce i trudno jest nam po niej się podnieść – wtedy warto porozmawiać z psychoterapeutą na ten temat. 

 

Popatrz obiektywnie

… na to, że negatywne opinie zawsze się zdarzały, zdarzają i będą się zdarzać 🙂 Tak już jest – ludziom łatwiej wyrazić krytykę, niż jakąś pozytywną uwagę. Ciekawe, co nie? Jeszcze bardziej interesującym jest to, że na 20 pozytywnych osądów najbardziej zapamiętamy ten 1 negatywny, który do nas dotarł. Czy naprawdę ta 1 opinia jest na tyle znacząca, aby rujnowała nam postrzeganie siebie i swoich działań? Czy naprawdę ta jedna osoba wyrażająca swoją krytyczną ocenę jest w stanie nam zepsuć dzień i sprawić, że przestaniemy wierzyć w siebie? Na pewno nie! Wystarczy trochę rozsądku, obiektywizmu i pewności co do własnej osoby.

Jeżeli ten pewności siebie Ci brakuje, a poziom Twojej samooceny jest zaniżony – porozmawiaj z psychoterapeutą. Nie da się podążać przez życie bez braku wiary w siebie. Długotrwały stan niskiej samooceny może prowadzić do wielu chorób psychicznych, chociażby do depresji, czy lęków. Nie lekceważ tego i zgłoś się do specjalisty, kiedy wiesz, że sam nie dajesz sobie rady.

 

Ignoruj lub wyciągaj wnioski

Destrukcyjna krytyka ma to do siebie, że lubi włazić nieproszona z butami w nasze życie, samopoczucie, czy dobry dzień. Kiedy jakaś jednostkowa krytyczna nieuzasadniona uwaga pragnie zawładnąć naszym humorem – zignorujmy ją! Nie zawsze jest to łatwe. Wtedy popatrz na nią obiektywnie… bo może czasem warto wyciągnąć z niej wniosek? Mimo, że krytyka niszcząca zazwyczaj nie jest poparta realnymi argumentami i wypowiedzenie jej charakteryzuje złowrogi, sarkastyczny, czy ironiczny ton – czasem warto się zastanowić dlaczego do nas trafiła. Niekoniecznie musi być to uwaga, na podstawie której to my powinniśmy coś zmienić w sobie. Często osoby, które życzą nam po prostu źle, mogą kierować do nas krytyczne zdania. Wtedy warto się zastanowić, z kim pragniemy tworzyć bliską relację i kto wprowadza dużo wartości do naszego życia. 

Niełatwo jest dostrzec toksyczne relacje i złe intencje osoby bliskiej. “Przecież to nasz przyjaciel!”, “Ale to moja siostra!”. Czasem jednak należy się zastanowić, jak taką sytuację rozwiązać. Może dana osoba komunikuje nam swoją zazdrość poprzez krytyczne uwagi, bo tak naprawdę źle czuje się sama ze sobą i potrzebuje pomocy? Niekiedy zwykła rozmowa i postawienie granic wystarczy. Nie pozwalajmy na to, aby cudze negatywne emocje nas dosięgały!

 

Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio zachęca Cię do nauki radzenia sobie z krytyką. Nie ma nic lepszego niż wysoka samoocena i aktywność w działaniu! Zbuduj odporność na krytykę razem z nami 🙂

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag