Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
inteligencja emocjonalna

EQ, czyli inteligencja emocjonalna

Każdy z nas choć raz spotkał się z określenie IQ – wynikiem testu inteligencji. W języku polskim pojęcie IQ (intelligence quotient) tłumaczone jest, jako iloraz inteligencji, który w dużym skrócie pokazuje bystrość i rozumność naszego umysłu. Jednak obecnie psycholodzy i specjaliści coraz więcej uwagi poświęcają całkiem nowemu pojęciu, a mianowicie inteligencji emocjonalnej. Czym jest owa inteligencja ?

Czym jest inteligencja emocjonalna ?
Inteligencja emocjonalna ( EQ) to pojęcie stworzone przez Daniela Goleman`a, amerykańskiego psychologa autora bestsellerowego dzieła „Inteligencja Emocjonalna”. Goleman w swojej książce wykazał, że EQ ma ogromny wpływ na nasze życie osobiste i zawodowe, a także na kontakty z innymi ludźmi. Najprościej tłumacząc: inteligencja emocjonalna to rodzaj zdolności, która pozwala rozpoznawać stany emocjonalne zarówno własne, jak i innych osób. Ale przede wszystkim jest kompetencją pomagającą w radzeniu sobie ze stanami emocjonalnymi innych ludzi oraz polepsza rozumienie swoich własnych emocji i zachowań. Według psychologów osoby inteligentne emocjonalnie łatwiej osiągają sukces oraz mają zdrowsze relacje międzyludzkie.

Czy jesteś inteligentny emocjonalnie?
Niestety, inteligencji emocjonalnej nie można zbadać lub zmierzyć. Jednakże można ją sprawdzić, prowadząc obserwacje samego siebie. Najprościej jest skonfrontować własne zachowania i reakcje z reakcjami i cechami typowymi dla osób inteligentnych emocjonalnie. I tak, pierwszą charakterystyczną cechą osób z wysokim EQ jest odporność emocjonalna. Osoby te są świadome przekorności losu, a także codziennych problemów – tych większych i mniejszych- jednak w chwili życiowej tragedii lub przykrości, nie załamują się, a szukają rozwiązania dla danej sytuacji. Co więcej, nie pozwalają by ich rozum zaprzątnięty był obawami i kwestiami, na które nie mają wpływu. Przez co postrzegani są, jako optymiści.
Nieustannie się rozwijają i wyznaczają sobie cele, do których sukcesywnie dążą. Istotna w tej kwestii jest ich kolejna cecha – asertywność. Umiejętne wyznaczenie granic i mówienie „nie” w momencie ich przekraczania jest ogromną zaletą.
Inteligentnym emocjonalnie niestraszny jest też wewnętrzny krytyk – umiejętnie go wyciszają. Jedną z ich metod jest prowadzenie wewnętrznego dialogu. Bycie świadomych swoich emocji i odczuć to także przyznanie się do własnych błędów, aczkolwiek bez niepotrzebnego obwiniania się. O wiele ważniejsze jest znalezienie rozwiązania i postawienie na konstruktywną krytykę niżeli powtarzania zdań: „nie jestem nic wart”, „to wszystko moja wina”.

Znajomość własnych emocji, a także tego, jak na nas wpływają, powoduje, że inteligentnych emocjonalnie niełatwo wyprowadzić z równowagi oraz ich humor nie zostanie „zepsuty” przez malkontenctwo innych osób.

Jak stać się inteligentnym emocjonalnie?
Nawet jeżeli uważasz, że nie jesteś osobą inteligentną emocjonalnie, nic nie szkodzi ! Milowym krokiem jest uświadomienie sobie swoich „braków” i ich wypracowanie. Zacznij od obserwacji siebie i swoich zachowań i myśli w momencie kontaktu z różnymi osobami z najbliższego otoczenia. Zobacz, jakie uczucia ci towarzyszą i spróbuj je nazwać. Im bogatszy słownik emocjonalny, tym lepiej, dzięki temu potrafisz identyfikować swoje odczucia, a to ogromny plus. Nie zapominaj o stworzeniu własnej strategii, która pomoże ci zwalczać negatywne emocje. Oczywiście, przykre sytuacje i nieprzyjemne momenty będą się zdarzać i nie należy ich unikać. Ważne jest, aby nie pielęgnować w sobie złości i przekonania o swojej niskiej wartości. Znajdź sposób na odzyskanie spokoju i balansu w trudnych sytuacjach. Bądź życzliwym do ludzi i staraj się zrozumieć ich emocje, a także czym są wywołane.
Dużą asystą w pracy nad własną inteligencją emocjonalną jest spotkanie z psychoterapeutą lub coachem, który zaproponuje ci odpowiednie techniki i ćwiczenia sprzyjające rozwijaniu EQ

 

Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika
www.doktorpsychiatra.pl
psychoklinika.pl

 

Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę psychoklinika.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag