Dlaczego nie potrafię zaakceptować siebie?
Każdy z nas miewa takie dni, gdy ma poczucie niższej własnej wartości i w pełni nie docenia swoich osiągnięć. To naturalne, że raz czujemy się pewniejsi siebie, a raz nieco mniej. I jak mówią psycholodzy, jest to całkowicie zdrowe zachowanie. Człowiek, aby mieć życiową równowagę potrzebuje czasem gorszych dni, aby bardziej doceniać i cieszyć się tym i lepszymi momentami.Niepokojącymi zatruwającym życiem może być permanentny stan niskiego samopoczucia, krytykowania siebie i umniejszanie swojej wartości.
Słowa ostre jak nóż
Jeżeli w swoją stronę często kierujesz kaleczące cię zwroty takie jak: “do niczego się nie nadaje”, “jestem gruby jak świnia i nie powinienem pokazywać się na tej imprezie”, “nic nie znaczę i lepiej, żebym…”, “nie powinienem się odzywać,bo jestem za głupi, aby rozmawiać z…”, wiedz, że słowa te potrafią ranić nawet bardziej niż czyny. Powtarzanie pewnych sformułowań po tysiąckroć sprawia, że na trwałe zakorzeniają się one w naszej głowie, sprawiając, że wierzymy w ich prawdziwość. Nierealistyczne myśli, w które wierzymy, mogą zakłócać naszą komunikację z innymi, powodować trudność w związkach, a także prowadzić do podejmowania błędnych decyzji.
Kochaj bliźniego jak siebie samego
Pamiętajmy, że nie akceptując siebie, trudno jest zbudować zdrowe i szczere relacje z innymi. Nierzadko osoby o niskiej pewności siebie oczekują od najbliższych ciągłych komplementów i zapewnień o swoich umiejętnościach i atrakcyjności. Tego rodzaju pochwały działają krótkofalowo i nie sprawią, że problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Podkreślmy, że najskuteczniejszą drogą do zaakceptowania siebie jest pogodzenie się ze swoimi wadami, minusami i niedoskonałościami ciała. Tylko w ten sposób można zbudować stabilny fundament, który będzie podstawą naszego psychicznego dobrostanu.
Spróbujmy więc ze spokojem i z realistycznym podejściem przeanalizować swoje mocne strony, ale także te słabsze. Co należy koniecznie podkreślić, to fakt, że każdy z nas zasługuje na dobro i na piękne, radosne życie bez względu na rozmiar ubrania, wykształcenie czy umiejętności.
Kiedy udać się do psychologa?
W zaakceptowaniu siebie i pokochaniu własnych wad oraz zalet istotne znaczenie ma wybaczanie. Wydaje się to banalne i łatwe, ale niestety dużo prościej jest wybaczyć nam drugiej osobie, niżeli samemu sobie. Przebaczanie nie jest łatwym procesem, bowiem sprawia, że musimy wybaczyć sobie kwestie, za które zazwyczaj się karciliśmy. Jednak jest to działanie niezwykle oczyszczające zarówno nasz umysł, jaki i serce. Spróbuj – zamiast krytykować się za popełnione błędy, wybaczyć je. Wybaczyć sobie lenistwo, złość, lęki, podjadanie, większy rozmiar ubrania… etc.
Natomiast jeżeli zauważysz, że proces akceptacji swoich słabszych stron przychodzi ci z trudem, a w głowie nieprzerwanie słyszysz wewnętrznego krytyka, skontaktuj się z poradnią zdrowia psychicznego. Pracujący tam psychoterapeuci i psychiatrzy mają doświadczenie i wiedzą jak ci pomóc. Pomogą odnaleźć źródło Twego problemu i je rozwiązać je. Wesprą cię w nabieraniu pewności i zaakceptowaniu siebie takim, jakim jesteś. Bo każdy z nas jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.