Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Nienawiść w codzienności

Do czego nienawiść jest w stanie doprowadzić człowieka? Jak bardzo nasza wrogość zmienia oblicze obecnego świata? Czy mowa nienawiści może stać się sposobem na życie?

Nienawiść? To słowo nie powinno być dla nikogo zagadką, szczególnie w obliczu zdarzeń mających miejsce w rzeczywistości. Najprościej mówiąc – to spotęgowane uczucie niechęci i złości wobec innych. To jedno z silniejszych odczuć mogących zawładnąć myśleniem, działaniem, a nawet życiem człowieka. Najczęściej stanom nadmiernej wrogości przyświeca pragnienie, aby znienawidzony obiekt doznał cierpień i negatywnych przeżyć. Jak zatem nienawiść się rodzi? Gdzie znajduje się jej źródło?
W zasadzie – nienawiść może brać się zewsząd. Czasem ma swój początek w jakimś wydarzeniu, którego doświadczyliśmy. Kiełkuje i stopniowo się rozwija. Każde negatywne dla nas zdarzenie ma szansę stać się bodźcem do jej wyzwolenia. Nienawiść może pojawić się u każdego z nas w odniesieniu do wielu aspektów życia – miłości pieniędzy, pozycji zawodowej, atrakcyjności, zazdrości…. jedno jest pewne – zawsze ukierunkowana jest na drugą osobę.
Naturą człowieka jest, że negatywne oraz pozytywne emocje przeplatają się, znajdując swoje „ujście” na różne sposoby. Kiedy odczuwamy radość – na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Gdy jesteśmy smutni – po policzkach spływają nam łzy. Kiedy czujemy gniew, złość, wrogość…. No właśnie? Co wtedy?
Osoba zarażona nienawiścią patrzy na świat bardzo negatywnie. Towarzyszy jej drażliwość, krytycyzm, konfliktowość. Smutek, zgorzknienie i poczucie niezrozumienia nie są jej obce. Człowiek ogarnięty nienawiścią niszczy sam siebie. Organizm nie pozostaje obojętny wobec sygnałów wysyłanych przez psychikę, dlatego z czasem pojawia się bezsenność, problemy ze skórą, trawieniem, a nawet obniżona odporność. Nienawiść jest odpowiedzialna za zły stan ciała i ducha, a jednocześnie daje energię i inspirację do działania. Koło się zamyka, a skutki…? Depresja, agresja, zachowania afektywne i przede wszystkim – krzywdzenie wszystkich wokół.
Rzeczywistość dostarcza na co dzień dużo bodźców i często różne emocje kumulują się w naszych wnętrzach. Każdy ma prawo do chwili słabości – nie wstydźmy się o tym mówić głośno. Jak zatem dążyć do tego, by nasza złość nie wpłynęła na innych?
Przede wszystkim – zacznijmy od siebie. Nieradzenie sobie z własnymi emocjami może być przyczyną narastającej frustracji i złości. Warto wyprosić złe uczucia ze swojego serca. Pamiętajmy, że wśród nas są osoby, które zawsze będą nam w stanie pomóc. Psychoterapia, lekarz psychiatra, relaksacja/ mindfulness, pogodzenie się z własnymi doświadczeniami… Wszystkie sposoby są dobre do wykonania kroku naprzód i odepchnięcia negatywnych myśli.
Oprócz przebaczenia sobie – przebaczmy też innym. Nie warto tkwić w poczuciu nienawiści do innych osób podporządkowując temu swoją codzienność. Czy nie lepiej skupić się na rzeczywistości, realizacji celów i dążeniu do poczucia szczęścia?
Obecnie na każdym kroku spotkamy się z nienawiścią. Osoby nieradzące sobie z wrogim nastawieniem do innych wylewają negatywne emocje w postaci fali hejtu – głównie w Internecie. Krytyka „nie twarzą w twarz” jest o wiele łatwiejszą i z pozoru „bezpieczną” formą obrażania innych. Zjawisko to stało się na tyle powszechne, że przestaliśmy darzyć je uwagą. Krokiem do dobrych zmian z pewnością będzie otworzenie oczu i zwrócenie uwagi na wszystkich dookoła. Może Twojemu bliskiemu dzieje się krzywda? Dostrzegłeś na ulicy niepokojące zdarzenie? Ktoś wysyła Ci sygnały świadczące o tym, że cierpi z powodu skierowanej na niego nienawiści?
Pamiętajmy, to od nas zależy kształt rzeczywistości. Każda osoba buduje społeczność, w której żyje. Sprawmy, aby negatywne uczucia nie wpływały na drugiego człowieka, a pozytywne były zakorzenione w głębi naszych serc. Jeśli zaś nie wiemy jak tego dokonać nie bójmy się skorzystać z Poradni Zdrowia Psychicznego w której są doświadczeni specjaliści psychologowie, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy, którzy na pewno Nam w tym pomogą.

Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika
Ul. Mała 11, 5-123 Chotomów
www.ecducatio.pl ; tel. 505-68-54-54

Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę psychoklinika.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag