Czy jesteś zakupoholikiem?
Zakupoholizm kojarzy nam się zazwyczaj z chorobą XXI. wieku, ale już w pierwszej połowie XX. wieku opisano go jako skłonność do przymusowego nabywania dóbr.
Czym jest zakupoholizm?
Trudno o jednoznaczną definicję, ale też i kryteria. Zapewne z tych powodów statystyki dotyczące tego zaburzenia nie są też dokładne. Szacuje się jednak, że zakupoholizm dotyka 15% populacji – zdecydowanie częściej kobiet. Na ogół jego początek występuje już między 15 a 20 r. ż.
Zakupoholizm to ogólnie zaburzenie kontroli nawyków lub popędów. Oznacza to, że jest to uzależnienie behawioralne (podobnie jak uzależnienie od telefonu, seksu, czy sportu).
Przyczyny zakupoholizmu
Wśród przyczyn zakupoholizmu wymienia się:
- niedostateczny poziom serotoniny oraz dopaminy w mózgu
- predyspozycje do popadania w uzależnienia
- występowanie uzależnień w rodzinie
- brak samoakceptacji, odrzucenie przez środowisko, poczucie wyobcowania
- potrzeba bycia „na czasie”
Sprawdź, czy i Ty jesteś dotknięty zakupoholizmem!
Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań.
- Takie czynności jak: przebywanie w galeriach handlowych / sklepach / korzystanie ze stron internetowych sklepów sprawiają, że nie jesteś w stanie wykonywać codziennych obowiązków i często je zaniedbujesz.
- Towarzyszą Ci nagminne myśli o tym co musisz kupić i co byś chciał mieć.
- Stale planujesz kolejne zakupy.
- Nabywasz produkty, które nie są Ci praktycznie potrzebne.
- Swoje środki finansowe przeznaczasz w głównej mierze na zakupy, przez co zaniedbujesz ważne opłaty, np. rachunki, raty.
- Kiedy masz zły nastrój, bardzo często poprawiasz go sobie zakupami.
- Podczas zakupów doświadczasz uczucia radości, podniecenia, euforii.
- Po zakupach masz poczucie winy, wstydu, smutku i niezaspokojonych potrzeb.
Jeżeli zgadzasz się z co najmniej połową stwierdzeń… czas pomyśleć o skonsultowaniu się ze specjalistą. Wykwalifikowany psycholog i psychoterapeuta pozwolą Ci zrozumieć przyczyny Twoich działań i wspólnie opracujcie plan odejścia od uzależnienia. Funkcjonowanie w poczuciu sprawiania sobie ciągłej przyjemności z czasem… wcale nie staje się przyjemne. Terapia psychologiczna może być kluczem do odzyskania życia o jakim marzysz – ustabilizowanego i pełnego wartości.
Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio zawsze wspiera pacjentów w walce z uzależnieniami. Podejmij wyzwanie i zacznij doświadczać życia w realu!