Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Terapia grupowa DDA/DDD – RUSZAJĄ ZAPISY!

Jeżeli…

… wychowywałeś się w rodzinie gdzie rodzic nadużywał alkoholu…

… w twoim rodzinnym domu dochodziło do przemocy…

… jako dziecko doświadczałeś innych dysfunkcji rodzinnych…

… to skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z terapii grupowej DDA/DDD!

 

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) i Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych (DDD)

Problemy z którymi na co dzień borykają się osoby z syndromem DDA/DDD, to najczęściej: niskie poczucie własnej wartości, złe samopoczucie (a często i depresja), stale towarzyszące poczucie winy oraz wstydu. Osoby takie często doświadczają niepokoju i irracjonalnych myśli. Mają również trudności w podejmowaniu decyzji, osiąganiu celów, unikają kontaktów międzyludzkich (izolacja), a w konsekwencji mierzą się z coraz większym napięciem w pracy, w relacjach z najbliższymi czy w małżeństwie.
W trakcie grupowego procesu terapeutycznego uczestnicy nabywają umiejętności rozumienia swoich myśli, uczyć i emocji, wyrażania siebie i asertywności. Ugruntowują się w sobie i uczą się świadomie realizować swoje cele w relacjach z innymi ludźmi. Ćwiczenia odbywają się w bezpiecznej atmosferze tworzonej przez grupę uczestników.

 

Jak zatem wygląda terapia grupowa DDA/DDD?

Po 2 indywidualnych spotkaniach kwalifikacyjnych z terapeutą prowadzącym osoba zakwalifikowana zapraszana jest do grupy. Grupa ma charakter zamknięty, co oznacza, że jej uczestnicy od momentu rozpoczęcia terapii tworzą jedno, niezmienne grono. W skład grupy wchodzi terapeuta oraz maksymalnie do 10 uczestników grupy. Sesje mają z góry określony limit czasu trwania (2 godziny) i stałą liczbę spotkań (21). Pierwsze zajęcia odbędą się w lutym 2020, ostatnie w czerwcu przed wakacjami.

Program terapii ma na celu zapewnienie uczestnikom szeregu funkcjonalnych korzyści. Przede wszystkim chodzi o znalezienie nowych rozwiązań dla tych sytuacji i relacji, z którymi sobie nie radziliśmy, a także zmianę obrazu siebie zmierzającą w kierunku bardziej realnego i pozytywnego postrzegania własnej osoby – jako bardziej niezależnej, posiadającej więcej zasobów niż w okresie dzieciństwa. Skoncentrowanie się na doświadczeniach z przeszłości, które utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z aktualnego potencjału, służy uleczeniu zranionych obszarów. Zmianie ulegają schematy myślenia i przeżywania. Wśród osób, które już założyły własne rodziny, wzrasta także świadomość tego, jak dotychczasowe zachowania i uwikłanie w rodzinę pierwotną wpływa na ich bliskich.

Na zajęciach wykorzystujemy elementy psychoedukacji, wsparcia społecznego, interwencje zmniejszające poczucie izolacji, wstydu, dające doświadczenie przynależności do grupy. Uczestnicy otrzymują nowe, korektywne informacje zwrotne, które pozwolą im przyjrzeć się obszarom istotnym dla relacji. W grupie polepszymy mechanizmy działania, radzenia sobie, podejmowania decyzji, skutkiem czego następuje poprawa samopoczucia, regulacji emocji, tolerancji na stres i łagodzenia lęku. Ważne jest przestrzeganie obecności na wszystkich spotkaniach w związku ze zorganizowaną strukturą terapii i pracą zorientowaną na proces.

 

Cele realizowane w trakcie terapii grupowej DDA/DDD

Dzięki sprzyjającym w procesie grupowym warunkom uczestnicy terapii:

  • rozpoznają źródła doświadczanych trudności
  • rozpoznają rządzące nimi mechanizmy
  • uczą się nowych zachowań umożliwiających im wprowadzenie w swoje życie dobrych zmian i odzyskanie zdrowia psychicznego.

Liczne badania oraz analizy wyników potwierdzają wysoką efektywność terapii grupowej osób DDA/DDD.

 

Prowadzący:

mgr Radosław Helwich – certyfikowany terapeuta uzależnień i współuzależnień o bogatym doświadczeniu we współpracy z osobami DDA, DDD, czy osób współuzależnionych. Więcej możesz przeczytać TUTAJ.

 

Propozycja terminów grup DDA/DDD przy minimalnej ilości chętnych 8 osób i maksymalnej 10 osób.

Warszawa:

  • poniedziałek godz. 8:00-10:00

  • środa godz. 8:00 -10:00

  • sobota 9:00-11:00

Chotomów:

  • Piątek 18:00-20:00

 

1 konsultacja u terapeuty kwalifikująca do grupy jest BEZPŁATNA!

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag