Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Powiedz STOP depresji!

DepresjaWprowadzenie

Nadszedł czas jesieni. Dla jednych ta pora roku kojarzy się z obowiązkami szkolnymi i rozpoczęciem nowego planu pracy, a dla innych – z pojawieniem się lub nawrotem objawów depresyjnych.

W tym jesiennym czasie, obfitującym w krótsze, zimniejsze, deszczowe dni, warto zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Nasz nastrój, zwykle w sposób automatyczny, reaguje na zmiany pogodowe, ale ma także tendencję do szybkiej regeneracji. Zatem po kilku dniach słoty i obniżonego nastroju słoneczny dzień niemal natychmiast dodaje nam energii i uśmiechu. U zdrowych osób takie wahania w okresie jesiennym przebiegają zwykle łagodnie i nie stanowią większej przeszkody w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nawet jeśli pojawiają się kłopoty z koncentracją uwagi, brakiem chęci do wychodzenia z domu czy ospałość, zazwyczaj dysponujemy licznym wachlarzem możliwych sposobów na wyjście z negatywnych emocji.

Pierwsze objawy depresji

Są wśród nas jednak takie osoby, dla których początek sezonu jesiennego oznacza początek kłopotów w sferze poznawczej (obniżenie sprawności intelektualnej, zmęczenie, rozkojarzenie, ospałość…), lecz głównie w sferze emocji. Brak słońca i padający deszcz powodują, że bez znaczącego powodu nasz nastrój coraz bardziej spada, pojawia się płaczliwość, apatia, negatywistyczne myśli, niska ocena własnej wartości, trudności z koncentracją, problemy ze snem, myśli i tendencje samobójcze oraz poczucie braku subiektywnej możliwości do poprawy sytuacji.

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeżeli powyższe objawy utrzymują się ponad 2 tygodnie, ważne jest, aby nie bać się i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą, który pomoże pozbyć się negatywnych objawów, obciążających codzienne życie. Warto również pamiętać, że rozpoznanie depresji powinien postawić lekarz bądź psychoterapeuta, gdyż tylko oni posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie do rozpoznania i oceny nasilenia poszczególnych objawów. Idąc do psychiatry bądź psychoterapeuty nie trzeba posiadać skierowania od lekarza rodzinnego. Można korzystać z pomocy takiego specjalisty poza miejscem swojego zamieszkania.

Czerpać radość z jesieni

Zachęcam każdego, aby jesień była czasem, który z powodzeniem można wykorzystać na aktywny odpoczynek w górach, zabawy z dziećmi wśród spadających, kolorowych liści, porządkowaniu ogrodu, aktywizacji społecznej i innych aktywnościach, które sprawiają, że nasz nastrój podnosi się. Ponadto warto jest zauważać w każdym dniu te drobne, małe rzeczy, które powodują uśmiech na naszych twarzach bądź aplikują nam tzw. zastrzyk energii. Przecież nie bez powodu mówimy, że panuje „złota polska jesień”, z której można czerpać wiele radości…

Gdzie szukać pomocy?
Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika mieści się przy ul. Małej 11, w Chotomowie, Powiat Legionowo , a także przy ul. Okrąg 8/10 lok 3, w Warszawie.
Kontakt z rejestracją możliwy jest przez tel. 505 68 54 54, e-maila: poradnia@educatio.pl oraz przez naszą stronę internetową https://psychoklinika.pl/
Specjaliści:

Sprawdź, kto może Tobie pomóc już teraz!

Psycholog Psychoterapeuta Psychiatra

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag