Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne podstawą funkcjonowania człowieka

Chwała nauce, że w ostatnich latach temat zdrowia psychicznego został wzięty na tapet! O zdrowiu psychicznym mówi się jako o bardzo ważnym aspekcie funkcjonowania człowieka. Czym to zdrowie psychiczne w ogóle jest i jak je wzmacniać? Mamy dla Was kilka rad! 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie psychiczne jako stan składający się z trzech czynników: optymalna kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Co zatem dobrze wpływa na te czynniki? 

 

Zdrowie odżywianie 

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie ma wpływ na organizm człowieka. Mając na myśli „zdrowe odżywianie” wyobrażamy sobie wspaniałą sylwetkę, umięśnione ciało, zdrową skórę, włosy i paznokcie. Ale przecież jedzenie wpływa też na układ nerwowy! Warto wspomagać go poprzez spożywanie produktów z witaminą z grupy B (drób, orzechy, szpinak, strączki), a także kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (ryby i oleje roślinne). 

 

Sen

Sen bezsprzecznie rzutuje na funkcjonowanie organizmu. To wypoczynek wpisany w naturę człowieka. Ilość snu = jakość snu. Mówi się, że optymalny czas snu wynosi od 6 do 9 godzin, ale najważniejsze, abyśmy wsłuchali się we własny zegar biologiczny. „Niedobór” tego ważnego czynnika objawia się osłabieniem koncentracji, złym samopoczuciem, czy migrenami. 

 

Asertywność 

Skąd akurat ta cecha pojawiła się w naszym zestawieniu? Asertywności nie rozumiemy tylko poprzez umiejętność wyrażania swojego zdania i odmawiania innym. W dzisiejszych czasach ma ona o wiele głębsze znaczenie. Podczas gdy ulegamy presji otoczenia, nasza równowaga psychiczna może ulec naruszeniu. Zapominamy o własnych wartościach wtapiając się w tło, które powinni stanowić dla nas inni. Świadomość siebie to kluczowy aspekt, który umożliwia nam trwanie w dobrym zdrowiu psychicznym. Budujmy swoje poczucie wartości i pamiętajmy przede wszystkim o sobie – zdrowy egoizm jest w cenie! 

 

 

Już nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne jest chociażby modnym tematem w social-mediach. Wydawanie książek psychologicznych, zachęcanie do nieustannego rozwoju i poszukiwania szczęścia oraz pozytywne i poniekąd filozoficzne myśli na temat człowieczeństwa każdego dnia królują na tablicy Facebooka, czy Instagrama. Nam jest to na rękę! Psychoterapeuci Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio starają się podnosić jakość życia wspieranych pacjentów. Porady psychologiczne niejednokrotnie wzmacniały zdrowie psychiczne osób goszczących w naszych placówkach w Chotomowie oraz w Warszawie. Dzisiejsze realia – choć zabiegane, szare i wymagające – coraz częściej propagują razem z nami po prostu zdrowy styl życia i umiejętność powiedzenia sobie „stop”. Jeżeli ma nam pomóc w tym po prostu moda…. dlaczego nie?  

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag