Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Superwizja – czym jest i dlaczego jest ważna?

Zdecydowana większość osób, która nie zagłębia się w dziedzinę psychologii na co dzień, nie ma pojęcia o czymś takim jak superwizja. Kiedy słyszymy to słowo pierwszy raz, myślimy sobie, że jest to „coś super”, „coś magicznego”, „jakieś wróżby”  …I właśnie to naprawdę można usłyszeć w odpowiedzi na pytanie „czym według Ciebie jest superwizja?” 🙂 No właśnie, czym? Spieszymy z wyjaśnieniem. 

 

Czym jest superwizja?

Superwizja to najprościej mówiąc spotkanie psychoterapeutów. Bynajmniej nie jest to spotkanie towarzyskie 🙂 To jedna z podstawowych dróg kształcenia się każdego psychoterapeuty. Spotkanie może mieć charakter grupowy bądź indywidualny i jest prowadzone przez Superwizora. To osoba, która swoim doświadczeniem, obiektywnym spojrzeniem i konstruktywną krytyką pomaga kształcić się innemu specjaliście. 

Superwizja w praktyce to omawianie różnych przypadków i sesji psychoterapeutycznych. Terapeuta opowiada o pracy z pacjentem, co do której ma wątpliwości, pytania, czy różne przemyślenia. Przedstawia przypadek pacjenta oraz stosowane metody pracy i ważne informacje, zachowując przy tym zasady etyki psychologicznej. Nie ujawnia danych osobowych oraz innych wrażliwych wiadomości. Szersze spojrzenie pozostałych specjalistów, czy superwizora może bardzo dużo wnieść do współpracy psychoterapeuty z pacjentem.

 

Kim jest superwizor?

Superwizor to psychoterapeuta, który uzyskał odpowiedni certyfikat superwizora psychoterapii. Warunkiem uzyskania takiego certyfikatu jest posiadanie certyfikatu psychoterapeuty oraz spełnienie wielu dodatkowych wymogów, m.in. optymalnie długiej praktyki oraz odpowiednio dużej liczny godzin własnej superwizji.

Superwizor pełni rolę mentora dla innych psychoterapeutów. To nauczyciel, który potrafi spojrzeć na proces psychoterapeutyczny z dystansu. W związku z tym dostrzega wiele aspektów być może niezauważalnych przez swojego „ucznia” – psychoterapeuty (czyli superwizanta). 

 

Dlaczego superwizje są ważne dla psychoterapeuty?

Głównym celem superwizji jest stworzenie miejsca do refleksji dla psychoterapeuty, aby mógł on w bezpiecznej atmosferze przyjrzeć się swojej pracy z pacjentem, własnym reakcjom, czy relacji terapeutycznej. Niewątpliwe wpływa to na jego zwiększenie samoświadomości co do swojej pracy zawodowej i podwyższenie jakości świadczonych przez niego usług zdrowotnych. Wiąże się z tym również regularny rozwój, poznawanie nowych metod terapeutycznych, stały kontakt z innymi specjalistami i zwyczajnie lepsze efekty w pracy terapeutycznej z pacjentem. Każdy psychoterapeuta powinien superwizować się pod okiem mentora w celu poszerzania swojego doświadczenia i działania w zgodzie z etyką pracy psychologa. 

 

Dlaczego superwizje są ważne dla pacjenta? 

Pacjent współpracujący z psychoterapeutą, który się superwizuje, może mieć pewność co do ciągłego rozwoju swojego specjalisty. Psychoterapeuta to zawód wymagający regularnego kształcenia się, pogłębiania doświadczenia i bycia na bieżąco z wszelkimi nowinkami psychologicznymi. Mogą to być np. nowe metody pracy terapeutycznej, pomocne książki, ważne zmiany w międzynarodowej klasyfikacji chorób, najnowsze badania itp. Specjalista, który ma świadomość tego, co się dzieje w świecie psychologii, ma również świadomość tego, jak pracować ze swoim pacjentem. Dzięki superwizowaniu się poszerza swoje horyzonty, wzbudza w sobie refleksje i potrafi spojrzeć na problem pacjenta z różnych perspektyw. Jest to niezmiernie ważne w celu postępu współpracy psychoterapeutycznej. 

Przy wybieraniu specjalisty przez pacjenta bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy psychoterapeuta odbywa regularnie superwizje. Powinien być to najważniejszy aspekt. Niestety nie wszyscy psychoterapeuci korzystają ze spotkań z superwizorem. Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio zwraca uwagę na superwizowanie się specjalistów. Jest to warunek konieczny do przyjmowania pacjentów. 

 

Mamy nadzieję, że odczarowaliśmy nieco słowo „superwizja” i teraz zawsze będzie Ci się kojarzyć z psychoterapią 🙂 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag