Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Moje dziecko podjęło się próby samobójczej… co dalej?

Próby samobójcze wśród młodzieży to niestety zjawisko, które ma tendencje wzrostowe. Co roku obserwuje się coraz więcej nastolatków, którzy wybierają najgorszy możliwy sposób radzenia sobie z problemami. Przyczyny mogą być różne: nieakceptacja ze strony środowiska, nieprawidłowe relacje w rodzinie, uzależnienia, czy depresja. Powodów może być bardzo wiele. Ważne, aby wcześnie je zauważyć i przepracować. W przypadku dokonania próby samobójczej metody pomocy muszą być odpowiednio dobrane, regularne i możliwie szybko rozpoczęte.

Gdzie uzyskać pomoc?

 

Psycholog 

Skierowanie nastolatka do specjalisty to podstawowy krok, jaki należy wykonać. Psycholog pomoże oswoić się z zaistniałą sytuacją zarówno rodzicom, jak i dziecku. Za pomocą nawiązania wartościowej relacji specjalista spróbuje zrozumieć podłoże problemu oraz omawia wszelkie możliwe rozwiązania. Praca z psychologiem jest długoterminowa. Wartościowa terapia musi trwać pewien czas, aby dała pożądane efekty.

Lekarz psychiatra

Lekarz psychiatra to ważny specjalista, który zazwyczaj pomaga dziecku powrócić do codzienności po przykrych doświadczeniach. Nie zawsze oprócz psychoterapii wskazane jest włączenie farmakoterapii, choć w wielu przypadkach obie te metody leczenia idą ze sobą w parze. Specjaliści konsultują się ze sobą w celu omówienia sytuacji dziecka. Lekarz psychiatra przeprowadza jakościowy wywiad z rodziną i dzieckiem oraz zapoznaje się z jego wynikami badań. Na tej podstawie określa, czy przyjmowanie leków przez dziecko jest konieczne.

Terapia rodzinna

Nie należy zapominać, że praca dziecka po traumatycznych doświadczeniach to także praca całej najbliższej mu rodziny. Wykwalifikowany terapeuta rodzin pomoże odbudować relacje między członkami rodziny oraz rozwikłać problemy, które mogą być podłożem przykrych doświadczeń. Współpraca bliskich osób dziecka po próbie samobójczej jest niezbędna do tego, by stworzyć poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Kreowanie rodzinnej i ciepłej atmosfery to niezmiernie ważny element stawiania stabilnych fundamentów nowego życia. Z pomocą specjalisty cała rodzina może dokonać wszelkich działań wspomagających wyjście z trudnej dla wszystkich sytuacji.

Biblioterapia

Oprócz powyższych zalecanych elementów rehabilitacji nastolatka doświadczonego próbami samobójczymi ważne jest również wspieranie jego samoświadomości. Mała Księgarnia PZP Educatio oferuje szeroki wachlarz pozycji psychologicznych, które polecają nasi terapeuci. Zarówno rodzice, jak i dzieci znajdą w placówkach PZP Educatio lektury, które uczą, uświadamiają oraz pomagają radzić sobie z trudnymi życiowymi sytuacjami.

Grupy terapeutyczne

Oprócz indywidualnej terapii w niektórych przypadkach wskazany jest również udział nastolatka w grupie terapeutycznej. Przebywanie wśród rówieśników z podobnymi doświadczeniami stwarza poczucie, że nastolatek nie pozostaje ze swym problemem sam. Forma warsztatowa grupy terapeutycznej pozwala na oswojenie się ze swoimi myślami i przepracowanie własnych idei. W PZP Educatio funkcjonuje Grupa Terapeutyczna dla nastolatków, która wspomaga ich w trudnych sytuacjach. Wyspecjalizowany psycholog regularnie współpracuje z kameralną grupą młodzieży, co z kolei stwarza poczucie bezpieczeństwa, intymności i wsparcia.

Rodzicu, jeżeli doświadczyłeś tej trudnej sytuacji, jaką jest podjęcie próby samobójczej przez Twoje dziecko – nie zwlekaj i bezzwłocznie zgłoś się po pomoc. Wykwalifikowany psycholog pomoże Ci oswoić się z sytuacją. Dobranie odpowiednich metod leczenia nastąpi poprzez konsultację z zespołem specjalistów, którzy wspólnie zadbają o Twoje dziecko oraz całą rodzinę. Zgłoś się do jednej z naszych placówek i przekonaj się, że możesz obdarzyć PZP Educatio zaufaniem.

Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika

Autor: Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika, świadczy na terenie Legionowa, Warszawy kompleksowe usługi z szerokiego zakresu leczenia zaburzeń psychicznych tj.: Zaburzenia lękowe, nerwicowe, PTSD, EMDR, depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń seksualnych, uzależnień, współuzależnień, zaburzeń snu, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości oraz innych trudności. Ponadto nasz zespół specjalistów zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką psychologiczno- pschiatryczną dzieci i młodzieży tj.: Autyzm, Asperger, dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, diagnoza dojrzałości, diagnoza funkcjonalna. Ponadto Poradnia Educatio.pl pomaga parom, rodzinom jak również uczy jak tworzyć bezpieczne dla jednostki bliskie relacje, związku i miłości. Celem Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika jest niesienie profesjonalnej pomocy wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują. Zespół EDUCATIO.PL to: lekarz psychiatra, lekarz seksuolog, psycholog- seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk, dietetyk kliniczny, coach, psychoterapeuta rodzin i par, psycholog dziecięcy, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapisu poprzez rejestrację Legionowo 505-68-54-54 oraz stronę psychoklinika.pl oraz Warszawa 505-07-14-14, www.doktorpsychiatra.pl.

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag