Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Trudności w związku po narodzinach dziecka

Trudności po narodzinachWprowadzenie

Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu całej rodziny. W przekazie międzypokoleniowym oraz w środkach masowego przekazu macierzyństwo jest często gloryfikowane. Pokazywane są jego blaski, pomijane -cienie.

Młodzi rodzice muszą podjąć nowe role, pojawiają się nowe obowiązki i konflikty. Oczekiwania rodziców często odbiegają od realiów opieki nad noworodkiem i dlatego może dojść do wzrostu lęku, pojawienia się objawów depresyjnych u matek jak i u ojców.

Dość często pojawiają się także kryzysy w małżeństwie, które zdarzają się wielu parom, nawet tym najlepiej dobranym. Jest to prawdziwa próba dla związku. Zgrzyty i pretensje rodzą się, gdyż młoda mama i świeżo upieczony tata nie umieją poradzić sobie ze stresem, zmęczeniem, odpowiedzialnością, brakiem czasu dla siebie… Para przeżywa więc pewnego rodzaju szok związany z narodzinami maluszka. Ich role ulegają modyfikacji – kochankowie muszą stać się rodzicami. Nie zapominajmy, że każdy okres przejściowy, kiedy wchodzimy w nową rolę i nowy etap w życiu jest ciężki.

Jak sobie poradzić z kryzysem?

Przede wszystkim uświadamiając sobie, że to, co młodzi rodzice przeżywają, jest stanem przejściowym – stres, zmęczenie i zawirowania w sferze łóżkowej z czasem się skończą. Muszą być cierpliwi i przede wszystkim unikać niepotrzebnych kłótni. To można osiągnąć dzięki zwracaniu większej uwagi na siebie w codziennym życiu i monitorowaniu swojego poziomu wycieńczenia, stresu i silnych emocji. To właśnie te czynniki mogą powodować chęć odreagowania na partnerze. Świadomość własnych emocji jest tu bardzo ważna. Nie warto niczego robić na gorąco i bez zastanowienia. Trzeba się uspokoić, przemyśleć i dopiero wtedy podjąć pewne rozwiązania.

Pamiętajmy również o tym, że kryzys nie przekreśla uczuć, które łączą partnerów. Istotne jest to, aby pogodzili się z ograniczonym czasem oraz nie próbowali na siłę prowadzić takiego życia, jak dotychczas. Ono już nie wróci i im szybciej rodzice się z tym pogodzą, tym lepiej.

W przezwyciężaniu kryzysu poporodowego ważna jest poprawna komunikacja między partnerami. Istotne jest również to, aby rozmawiali jak najwięcej o swoich potrzebach i oczekiwaniach względem siebie. Niech okazują sobie czułość i spędzają ze sobą każde wolne, krótkie chwile, które uda im się wygenerować. Niech będą dla siebie nawzajem wyrozumiali.

Jak uniknąć kryzysu?

Trudno jest całkowicie przygotować się na to, co będzie, gdy pojawi się dziecko. Co mogą zrobić rodzice? Przede wszystkim założyć, że dotychczasowe życie ulegnie znacznej modyfikacji. Przeświadczenie, że po porodzie ich życie będzie sielanką, może się spotkać z gorzkim rozczarowaniem. Zmniejszenie dyskomfortu w związku jest możliwe do osiągnięcia, dzięki ustaleniu zasad, do których będziemy się stosować w sytuacjach trudnych, problemowych, związanych ze zmęczeniem, stresem, niechęciom do partnera, irytacją i masą innych negatywnych uczuć. Wśród działań niezbędnych dla par, u których kryzys jest widoczny, a ich celem jest przywrócenie wysokiej jakości wspólnego życia należy wymienić: psychoterapię małżeńską, rodzinną, indywidualną, grupową, leczenie farmakologiczne. W całym procesie leczenia niezbędne jest zaangażowanie i chęć zmiany.
autor: Barbara Wesołowska-Budka – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog

Gdzie szukać pomocy?
Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika mieści się przy ul. Małej 11, w Chotomowie, Powiat Legionowo , a także przy ul. Okrąg 8/10 lok 3, w Warszawie.
Kontakt z rejestracją możliwy jest przez tel. 505 68 54 54, e-maila: poradnia@educatio.pl oraz przez naszą stronę internetową https://psychoklinika.pl/
Specjaliści:

Sprawdź, kto może Tobie pomóc już teraz!

Psycholog Psychoterapeuta Psychiatra

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag