Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

O bajkoterapii słów kilka. Czym jest i dlaczego warto po nią sięgać? + NIESPODZIANKA!

 

Bajkoterpia jest częścią takiej dziedziny jak biblioterapia, która głównie polecana jest dzieciom w wieku od 4 do 9 lat. Bajkoterapia stosowana jest w celach terapeutycznych, a także profilaktycznych. Z powodzeniem używa się jej w przypadku zaobserwowania u dzieci trudności o podłożu lękowym, emocjonalnym, adaptacyjnym. W takich bajkach bądź też opowiadaniach poruszane są zdarzenia, trudności, dziecięce lęki. Ważnym jest to, iż takie sytuacje są omawiane w sposób dla dziecka jak najbardziej przystępny. Stosuje się przykłady i sytuacje, które pojawiają się w normatywnym rozwoju każdego dziecka.

Bajki mogą poruszać treści związane z:
  • moczeniem się nocnym,
  • lękami nocnymi (pojawianie się złych snów, potworów),
  • trudnościami relacyjnymi,
  • trudnościami w zakresie przeżywania i wyrażania emocji w sposób akceptowany społecznie

W opowiadaniach mogą pojawić się także treści edukacyjne mające przybliżyć dzieciom złożony problem, który może zostać przedstawiony w postaci opowiadania. Takim problemem może być np. traumatyczne zdarzenie pojawiające się w rodzinie – strata kogoś bliskiego, ważnego dla dziecka. Opowiadanie może być wstępem do rozmowy o trudnym dla dziecka doświadczeniu. Pomaga rozpocząć rozmowę i przybliżyć dziecku nieuchronność losu. Warto dodać, iż bajki terapeutyczne posiadają określoną strukturę, a także określone cechy. Pojawiający się w bajce bohater (zwykle zwierzątko, wymyślona postać) powinien przeżywać trudną sytuację, a wprowadzona dodatkowa postać, zwana ekspertem konkretyzuje i racjonalizuje problem pokazując sposoby radzenia sobie z określoną trudnością. Ważne jest, aby pamiętać o tym, iż w jednej bajce powinien być poruszony jeden problem. Fabuła takiej bajki powinna odbywać się w baśniowym świecie, a problem być realistyczną trudnością przeżywaną przez dziecko.

Jak bajkoterapia działa na dzieci?

Dzieci słuchając bajki często w sposób nieświadomy przyswajają sobie przedstawione w nich treści, następnie wykorzystując przedstawione rozwiązania do poradzenia sobie z własnymi trudnościami. Takie bajki, czy też opowiadania mogą uczyć samodzielności, optymistycznego spojrzenia na własne problemy. Pierwszą osobą, która podjęła się interpretacji bajek terapeutycznych był amerykański psychoanalityk Brunon Bettelheim. Sformułował tezy wpływu baśni na wychowanie i rozwój dziecka. Uznając, że podstawą oddziaływania baśni na psychikę dziecka jest proces identyfikacji czytelnika z pozytywnym bohaterem. Dziecko słuchając opowiadania utożsamia się z bohaterem, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać opowiadanie/ bajkę do trudności, z jaką zmaga się dziecko. Dodatkowo uznał, iż baśnie konfrontują dziecko z podstawowymi wewnętrznymi trudnościami życia, pomagają rozpoznać trudność, i co najważniejsze podają możliwe rozwiązanie danej trudności. Bruno Bettelheim był przekonany, iż bajki/baśnie sprawiają dzieciom radość, objaśniają im złożoność psychiki, wspierają rozwój, kształtują osobowość. Zachęcają do aktywnego pokonywania napotkanych trudności, wspierają w psychologicznych problemach dorastania.  

Opowiadania czy też bajki funkcjonują z nami od zawsze, przybliżając trudności pojawiające się w otaczającej nas rzeczywistości. Zapewne każdy z nas w swoim życiu słuchał różnych bajek, czy opowiadań przekazywanych od starszych pokoleń, bądź rodziców. Bajkoterapia jest więc sprawdzoną metodą na wspomaganie rozwoju psychicznego dziecka. 

Zachęcam do zapoznania się z ofertą Centrum Bajki w Pacanowie, które oferuje cykl warsztatów oraz spektakli dla dzieci. Więcej na stronie internetowej: https://centrumbajki.pl/aktualnosci/.  Zachęcam także do odwiedzenia strony Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, gdzie można zapoznać się z obecnymi na polskim rynku bajkami terapeutycznymi.

NIESPODZIANKA!

Wspólnie z mgr Dorotą Rudnicką stworzyliśmy ebook do bezpłatnego pobrania. To bajka “Uczuciowo – opowieści o uczuciowych duszkach”. Przeczytaj ją swojemu dziecku! Z pomocą tej mini-książki opowiesz swojemu dziecku o emocjach, a szczególnie o smutku. Książka jest ilustrowana dziecięcymi rysunkami. 

 

BAJKA DO POBRANIA tutaj: UCZUCIOWO – bajka dla Twojego dziecka. Educatio

 
Autorka artykułu:

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag