Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Neuroplastyczność mózgu, czyli formowanie mózgu dla lepszego seksu

Faktem powszechnie już znanym jest, że mózg charakteryzuje się plastycznością i zmienia swoje „obwody”.  Terminologia może nie kojarzyć nam się z psychologią, jednak jest adekwatna wobec wszystkich połączeń, które właśnie w mózgu mają miejsce. Neuroplastyczność mózgu to jego niepowtarzalna cecha, dzięki której możemy zmienić swoje życie!

Badacze mózgu udowodnili tę plastyczność. Na mojej specjalności z neuropsychologii, realizowanej w ramach studiów z psychologii, byłem czasami zaskoczony takim swoistym myśleniem, że mózg jest po prostu komputerem, a zadaniem naukowca (badacza) jest ustalenie, jakie są bity i jak one ze sobą współdziałają. Jednak obecnie już wiemy (dzięki najnowszym badaniom naukowym), że mózg jest cudownym układem organicznym, który nieustannie się zmienia i niejako ma możliwość dostosowywać się do napływających do niego „danych” przez całe nasze życie – jest więc plastyczny. Jeżeli Twoje życie jest stresujące i wprowadzasz negatywne myśli, to „obwody” w mózgu wzmacniają i odzwierciedlają tę rzeczywistość i może stać się to filtrem, przez który doświadczasz świat jako negatywny i stresujący. Jeśli masz natomiast pozytywne myśli i doświadczenia, to Twój mózg ma możliwości żeby wzmocnić i odzwierciedlić tę rzeczywistość – spojrzysz na świat przez mózg w „kolorze różowym” w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Masz dwie możliwości wyboru pętli sprzężenia zwrotnego – albo coraz bardziej negatywne, albo coraz bardziej pozytywne. Ekscytujące jest dla mnie to, że mamy możliwości, żeby  samodzielnie zmienić ten obwód. Praca nad rozwojem osobistym polega wtedy przede wszystkim na „przeprojektowaniu mózgu”.

Jak to wszystko się odnosi do ludzkiej seksualności? Jeśli masz kilka negatywnych poglądów (nawet chociażby jeden) oczekiwań i doświadczeń związanych ze swoja seksualnością, schematy te można zmienić na pozytywne:

NIE MUSISZ TKWIĆ W SWOJEJ HISTORII:

  • która podpowiada, że seks (czy seksualność) jest przerażający, obrzydliwy, całkowicie grzeszny, dziwny, nudny, bolesny, niepotrzebny, uzależniający…,
  • dotyczącej tego, że nie uprawiasz seksu ponieważ: jesteś matką, niepełnosprawną osobą , starszą osobą, ofiarą nadużycia, jesteś zbyt zajęty, zbyt zmęczony, zbyt… (cokolwiek),
  • opowiadającej o tym, że nie masz prawa do seksu, ponieważ jesteś mężczyzną, żonaty, bezradny, uzależniony, ofiarą przemocy, stresu czy cokolwiek innego.

Każda historia może zostać zmieniona!

Według mnie jedną z cudownych rzeczy związanych z ludzką seksualnością jest to, że możesz zmienić swoje „okablowanie neuronowe” w tym zakresie na bardziej pozytywne „obwody”.

 

Jak dokonać ogromnych zmian w krótkim czasie?

Poprzez ciszę i skoncentrowaną refleksję. Można dokonać poważnych zmian swojej seksualności poprzez bardziej zmysłowe i subtelne podejście do seksu, seksualności, intymności. Miłość w pięknym, spokojnym i delikatnym otoczeniu to dobry początek.

Następnie spróbuj pracować nad i z miłym dotykiem – obejmowanie, odczuwanie obecności cielesnej, patrzenie sobie w oczy – to wszystko daje mózgowi czas i przestrzeń na stworzenie pozytywnych połączeń. Z czasem „okablowanie” w Twoim mózgu pozytywnie zareaguje na myśl o np. seksie wiedząc, że jest to przyjemne i pozytywne doświadczenie. Mózg wtedy wyśle wiadomości do całego ciała, aby przygotować je na przyjemność poprzez uwalnianie hormonów, rozluźnienie mięśni, spowolnienie bicia serca i inne korzyści. Kiedy mózgi dwóch ludzi są połączone seksualnością, to łączą się w otwartości, a nie w lęku, rezygnacji, irytacji, strachu przed odrzuceniem lub innymi negatywnymi „energiami”. Im bardziej w ten sposób postępujesz, to tym silniejsze staje się Twoje „okablowanie” i łatwiej jest cieszyć się miłością.

Ważne jest, aby pracować nad tym (i z tym) przez całe życie. Otocz się rzeczami i doświadczeniami, które zwiększają pozytywność Twoich zmysłów i radość z życia. Jeżeli możesz, unikaj ludzi z negatywnym poglądem na świat i docieraj do ludzi o pozytywnym (podobnym Twojemu) spojrzeniu. To pozytywne sprzężenie zwrotne! Im więcej pozytywnego wkładasz w swoje życie, tym bardziej staje się ono… pozytywne! Neuroplastyczność Twojego mózgu umożliwi Ci bycie jeszcze bardziej pozytywnym, dopóki nie dojdziesz do punktu, w którym będzie to Twój naturalny stan bycia.

O którym mózgu mówimy? O Twoim, o moim, o mózgu naszych najbliższych. O każdym mózgu, ponieważ każdy jest do tego zdolny. Więc to od nas zależy, czy przejmiemy kontrolę nad swoimi mózgami i zdecydujemy się karmić je pozytywnie. Czcij swoje życie i swoją rolę w tworzeniu go. Twój mózg Cię w tym poprze. Może nie jesteś Stwórcą, ale jesteś Twórcą (lub jak wolisz – Współtwórcą).

Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia, chcesz porozmawiać m.in. o tym, jak być swoim własnym Twórcą w sferze życia psychicznego (również i seksualnego), to zachęcam cię do kontaktu z naszymi Specjalistami z Educatio. Nie marnuj czasu. Rozpocznij już teraz proces zmiany. Specjalista jest po to, żeby Ci pomóc, ale nie wykona pracy za Ciebie, czego powinieneś być bardzo świadomy. Czekamy na Ciebie, by umożliwić Ci proces zmiany i dążenia do życia w pełni komfortowego.

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag