Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Masturbacja dzieci – kiedy nie jest „normalna”?

Rozmowy na tematy z obszaru seksualności są wielokrotnie poruszane w świecie dorosłych, niekiedy budzić mogą zawstydzenie i zakłopotanie. Znacznie łatwiej i swobodniej jest rozmawiać jednak o seksualności dorosłych, niż o seksualności dzieci, która wzbudza niejednokrotnie wiele kontrowersji. Niniejszy artykuł ma za zadanie nieco przybliżyć czytelnikowi tę tematykę.

Podstawową sprawą jest to, aby mieć świadomość, iż jest różnica między masturbacją dorosłych a dziecięcą. Ujmując najogólniej, masturbacja polega na pobudzeniu narządów płciowych celem uzyskania orgazmu – jednak nie musi on występować. Może odbywać się z partnerem lub bez. Towarzyszą temu fantazje erotyczne, wyobrażenia, a podniecenie może być wywołane za pomocą obrazów jakie pojawiają się w umyśle – to jest pierwszy aspekt różnicujący, ponieważ występuje on u dorosłych. U dzieci występuje zwykle jedynie przy stymulacji ciała i ma za zadanie sprawić przyjemność, a to z kolei informacja o tym, że brak u nich pożądania seksualnego – inaczej niż ma to miejsce u młodzieży czy dorosłych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnicy, dlatego też mylnie utożsamia się zachowania dzieci z dorosłymi.

Jak dzieci odkrywają masturbację?

Masturbacja dzieci występować może np. w wieku 2-3 lat lub w wieku przedszkolnym i jest uznawana za normę rozwojową, a to oznacza, że nie powinna wzbudzać niepokoju wśród rodziców i opiekunów. Ma ona za zadanie poznanie własnego ciała. Może zdarzyć się tak, że dziecko przez “przypadek” zda sobie sprawę, iż pocieranie, dotykanie, głaskanie narządów płciowych sprawia dużą przyjemność i będzie te zachowania powielać. Dotyk sam w sobie jest czymś miłym i relaksującym, a dotyk części intymnych nie jest wyjątkiem. Dziecko może także sięgać po masturbację, kiedy czuje się zestresowane, przebodźcowane lub odwrotnie – gdy się nudzi i potrzebuje dodatkowej stymulacji. Sprawianie sobie przyjemności ma kilka funkcji takich jak redukcja napięcia,  odprężenie, zrelaksowanie się, poznanie własnych potrzeb, a to z kolei z punktu rozwoju jest szalenie istotne.

Rodzaje masturbacji występujących u dzieci:

  •  rozwojowa – dzieci poprzez ciekawość własnego ciała odkrywają, że jest to coś przyjemnego, dlatego też do niej dążą. Rozwojowa, czyli prawidłowa, ale też taka, która po pewnym czasie ustępuje, zanika.
  •  eksperymentalna – dotyczyć może ciekawości, ale też i sprawdzania, czy np.: można coś włożyć do pochwy. Gdy mamy do czynienia z m. eksperymentalną, należy być uważnym, aby dziecko nie doprowadziło do skaleczenia, czy zrobienia sobie krzywdy.
  •  instrumentalna – ma ona za zadanie zaspokojenie różnych potrzeb, a dziecko nie zna lub nie ma możliwości skorzystania z innych sposobów.

Masturbacja dzieci może być (ale nie musi) sygnałem mówiącym o tym, że dziecko zostało nadużyte seksualne. Należy pamiętać, że aby to stwierdzić muszą współistnieć inne czynniki. Manipulowanie przy narządach intymnych może być po prostu spowodowane niedopasowaną bielizną lub też wynikiem infekcji.

Podsumowując –  nie należy się martwić, gdy zaobserwujemy zachowania masturbacyjne u dziecka, dopóki nie krzywdzi siebie, innych, czy nie występuje w nieadekwatnych momentach. Jeżeli jednak rodzice zauważają coś niepokojącego w masturbacji dziecięcej, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub do psychologa / psychoterapeuty dzieci. Jeżeli jako rodzice czujemy, że masturbacja naszego dziecka nie wynika z faktu rozwoju, bądźmy czujni na potrzeby malucha i jego ewentualne trudności.

 

Śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag