Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Mamo! Ja nie chcę rysować wojny! – Sylwia Dylewska ekspertem w reportażu TVP3

źródło: TVP3

Sylwia Dylewska, psycholog i psychoterapeuta dzieci, została ekspertem w reportażu, realizowanym przez TVP 3. W materiale, przygotowanym przez Telewizję Polską, nasza specjalistka analizowała rysunki dzieci, które przeżyły piekło wojny. Analizie poddano prace dzieci z czasów II wojny światowej i zestawiono je z rysunkami dzieci z Ukrainy. Tłem do scen z udziałem naszej specjalistki była Psychoklinika i nasz oddział w Chotomowie.

Rysunek to forma wyrazu tak bliska każdemu młodemu człowiekowi, W ten sposób mogą przekazać, to co czują. Mogą pokazać szczęśliwe chwile, ale też pełne grozy i negatywne wspomnienia. Autorzy reportażu zestawili wspomnienia dzieci z czasów II Wojny Światowej z wspomnieniami dzieci, które przeżyły i uciekły od wojny w Ukrainie. Wnioski zaskakują.

Okazuje się że wiele z dzieci, których rysunki można zobaczyć w reportażu, dostosowało się realiów wojny i te straszne sceny traktują jako swoją codzienność. – Mamy tendencję, aby szybko przystosować się do trudnych warunków, by taką traumatyczną sytuację przetrwać. W psychologii mówimy na to „zdysocjować się”, czyli odciąć się od swoich przeżyć – tłumaczyła Sylwia Dylewska, specjalistka Psychokliniki.

Zdysocjowanie polega niejako na odklejeniu się od rzeczywistości. Pojawia się w nas przekonania, że to co się dzieje, nie przytrafia się nam samym. To właśnie pozwala dzieciom przetrwać, ale pozostawia trwałe ślady w psychice.

Zapraszamy do obejrzenia całego materiału z udziałem naszej specjalistki –> LINK

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag