Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy wprowadzenie

Tak zwane nerwice, czyli zaburzenia lękowe, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne, dotykające ogromnej ilości osób, zwłaszcza młodych. Pojęcie nerwicy jest terminem niezwykle szerokim, obejmującym zarówno fobię, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia związane ze stresem i pod postacią somatyczną i zaburzenia adaptacyjne.
Dla zaburzeń nerwicowych charakterystycznym jest zachowany sąd realizujący – chory zdaje sobie często sprawę z absurdalności swoich objawów (np. natręctw) lub braku podstaw swoich objawów somatycznych. Mimo tego chory przeżywa lęk. Nerwica jest reakcją obronną organizmu na sytuacje stresowe prowadzące do urazu psychicznego. Warto podkreślić, że nie każda sytuacja stresowa doprowadza do urazu psychicznego i nie każdy uraz psychiczny prowadzi do nerwicy lękowej. Wpływ mają na to zarówno siła i rodzaj urazu, jak i cechy osobowości danej osoby oraz odporność jej układu nerwowego. Szacuje się, że nawet 15% chorych, a aż 40% osób leczących się w poradniach zdrowia psychicznego, zgłaszających się do lekarza ogólnego, ma zaburzenia nerwicowe. Objawy obejmują: zaburzenia dysocjacyjne, lęk uogólniony, zachowania i myśli obsesyjne i kompulsywne, koszmary, bezsenność, niepokój i zmęczenie psychiczne, nadpobudliwość, problemy z pamięcią. Nerwicy mogą również towarzyszyć objawy fizyczne: nadciśnienie, suchość w ustach, problemy skórne, bóle głowy, tiki nerwowe, nadmierne pocenie się, nudności, dysfunkcje seksualne.
Szczególnym rodzajem nerwicy jest tak zwana nerwica natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje są to nawracające i uporczywe myśli lub wyobrażenia – takie myśli nie są realizowane, lecz wywołują duży dyskomfort, czasem cierpienie osoby nimi dotkniętej. Kompulsje są to powtarzane, celowe i zamierzone czynności, które stanowią reakcję na myśli i wyobrażenia natrętne, np. wielokrotne sprawdzanie, czy zamknęło się drzwi, zakręciło gaz, zamknęło okno oraz rytualne powtarzanie czynności (np. naciskanie klamki 5 razy).

Do kogo skierowana?

Terapia nerwic jest skierowana do osób doświadczających lęku przez większość czasu lub wzmagającego się na którymś etapie życia. W szczególnie stresujących i trudnych okresach objawy lękowe mają tendencję do uwydatniania się i utrudniania życia. Często są one reakcją obronną organizmu i świadczą o głębszym problemie, z którym można się uporać na drodze psychoterapii. Psychoterapia nerwic jest skierowana do osób doświadczających strachu i lęku w sytuacjach społecznych, do osób borykających się z napadami paniki lub innymi formami lęku, cierpiących z powodu natręctw i kompulsji. W leczeniu nerwic świetnie sprawdzają się metody wykorzystywane przez psychoterapeutów w nurcie poznawczym i poznawczo-behawioralnym. Redukcję objawów można uzyskać również metodą farmakologiczną, jednak najbardziej skuteczną formą leczenia jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii.

Co zyskam?

W procesie leczenia pacjent w pierwszej kolejności zyskuje kompleksową opiekę zarówno lekarza psychiatry jak i zaufanego psychoterapeuty. Podstawowym celem jest początkowo zmniejszenie objawów lęku, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Umożliwi to podjęcie pracy psychoterapeutycznej. Kluczowym elementem procesu leczenia jest też psychoedukacja – pacjent dowiaduje się więcej na temat własnej choroby i jej mechanizmów, jak radzić sobie w sytuacjach napadu lęku/paniki, zwiększonego napięcia czy w dużym stresie. Przykładowo, pacjent poznaje techniki relaksacyjne, z których może korzystać w sytuacjach “awaryjnych”, kiedy będzie musiał skonfrontować się z lękiem. Podejście behawioralno-poznawcze stopniowo “oswaja” chorego z jego lękami a także “odczarowuje” rytuały i przymusowe czynności, które pacjent czuje, że musi wykonywać. Stopniowo lęk maleje na tyle, że ucieczka w zachowania zastępcze i zabezpieczające przestaje być konieczna.

Czas trwania?

Czas psychoterapii jest zależny od indywidualnych uwarunkowań, w nurcie poznawczo-behawioralnym może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dłuższa psychoterapia, ukierunkowana na nieświadomie przeżywane procesy i rozwiązywanie nieuświadomionych jeszcze pacjentowi problemów (psychoterapia psychodynamiczna) może potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Gdzie nas znajdziesz?
Główna siedziba Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego mieści się przy ul. Tęczowej 5A w Chotomowie (powiat legionowski). Jesteśmy dostępni także w dwóch lokalizacjach w Warszawie: przy ul. Heroldów 19A (Warszawa Bielany) oraz przy ul. Fleminga 29 (Warszawa Białołęka).
Kontakt możliwy jest przez Infolinię: 22/ 355 2000, e-maila: kontakt@psychoklinika.pl oraz przez naszą stronę internetową https://psychoklinika.pl/
Specjaliści:

Już teraz sprawdź, kto może Ci pomóc!

Psychoterapeuta Psycholog Psychiatra

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag