Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Jak pomóc sobie wejść w Nowy Rok? Psychologiczny poradnik noworoczny

Nowy rok to czas podsumowań, przemyśleń i refleksji. Ten czas kojarzy nam się również z noworocznymi postanowieniami, które zazwyczaj na początku roku pochłaniają dużo naszej energii, ale z każdym kolejnym dniem mamy coraz mniej zapału do wytrwania w swoich planach. Dlaczego tak się dzieje? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się, czy nasze postanowienie jest związane z realną potrzebą. Być może wynika ono tylko i wyłącznie ze społecznych tendencji, mody i zewnętrznych oczekiwań. Media społecznościowe zasypują nas wizjami idealnego życia pełnego sukcesów, pięknych ludzi zmotywowanych do działania o każdej porze dnia i nocy, zawsze wypełnionych pozytywną energią – “Możesz więcej”, “Możesz lepiej”. Te podkoloryzowane obrazy wpływają na nasz obraz świata i na nasze postrzeganie siebie. Porównujemy się z innymi i nadmiernie krytykujemy. Pamiętajmy, że to co widzimy w mediach społecznościowych to tylko fragment. Poza tym wszystkim jest rzeczywistość i codzienne problemy, z którymi zmaga się każdy z nas. Zastanówmy się więc czy postawione cele są związane z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Być może stawiamy sobie zbyt wygórowane oczekiwania, zbyt dużo od siebie wymagamy. Warto pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny. Postarajmy się dostrzec swoje piękno i wyjątkowość. Może przełom roku to czas, żeby sobie odpuścić i wybaczyć. Przyjrzeć się realnym potrzebom i zwyczajnie polubić siebie. Zamiast wyznaczania kolejnych wymagań, spróbujmy zrobić dla siebie kilka drobnych, ale niezwykle ważnych rzeczy.

 

Jak sobie pomóc, jak być dla siebie lepszym?

 

Czy czuję się bezpiecznie w miejscu, w którym jestem

Jeżeli od dłuższego czasu odczuwasz dyskomfort, przeżywasz nadmierny stres – zatrzymaj się na tym. Warto określić jaki obszar twojego życia go wywołuje. Być może jest to czas na zmiany. Co ważne – nie oczekuj i nie wymagaj od siebie natychmiastowych efektów. Niektórym z nas łatwiej przychodzi podejmowanie kluczowych decyzji, czy wprowadzenie rewolucji w życiu, inni będą potrzebować dłuższej refleksji i małych kroków. Nie bójmy się prosić o pomoc. Nikt nie poda nam gotowego rozwiązania, ale omówienie z kimś naszych wątpliwości pomaga inaczej spojrzeć na pojawiające się problemy i często przybliża nas do podjęcia ważnych decyzji. Może też okazać się, że dzięki samej rozmowie istota naszego problemu się zmniejszy. Być może wcale nie potrzebujemy zmiany, a jedynie kilku słów wsparcia.

 

Obserwujmy swoje emocje

Emocje pełnią kluczową rolę w naszym życiu. Są dla nas pewnego rodzaju sygnałem, pozwalają określić co jest dla nas zwyczajnie dobre, a co wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie. Zastanów się jakie emocje towarzyszą ci najczęściej. Ważne jest, żeby nauczyć się łączyć konkretne sytuacje z określonymi emocjami. To z pozoru banalne ćwiczenie może pozwolić zidentyfikować bodźce, które je wywołują i zrozumieć nasze reakcje. Być może uda ci się ograniczyć te bodźce, całkowicie je usunąć lub nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić. Nie koncentruj się jednak na rzeczach, na które nie masz wpływu. Skupiaj się na tym, co realnie możesz zmienić. Co ważne – pozwalaj sobie na odczuwanie. Tłumione emocje mogą prowadzić do jeszcze większych trudności w codziennym funkcjonowaniu, a nawet odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym.

Warto też zatrzymać się na emocjach pozytywnych. Zastanów się nad tym, co sprawia ci przyjemność, co sprawia, że się uśmiechasz. Czasami zapominamy o tym, żeby dostarczać sobie przyjemności, koncentrując się tylko na obowiązkach i życiowych zadaniach. Każdy z nas potrzebuje czasu dla siebie. Może pomocne na początek będzie wprowadzenie “planu dnia”. Ważne jest, żeby zawrzeć w nim czas na odpoczynek, przyjemności i konsekwentnie się tego trzymać. U niektórych ten czas będzie spędzany aktywnie, inni będą woleli spędzić go pod kocem przy ulubionym serialu.

 

Relacje z innymi

Relacje z innymi to jeden z kluczowych obszarów naszego życia. Często stawiamy sobie za wyzwanie ich naprawienie. Tracimy przy tym bardzo dużo energii, pojawia się frustracja i stres. Pamiętaj, że relacja to działanie dwóch stron. Jeżeli jedna strona angażuje się i okazuje wsparcie w każdym krytycznym momencie, a druga jedynie czerpie, to w końcu pojawia się dyskomfort czy konflikt. Warto rozejrzeć się wokół i zobaczyć, czy osoby w twoim życiu potrafią być dla ciebie, kiedy tego potrzebujesz. Czy zaangażowanie, które wnosisz w relację, nie wykracza poza twoje siły. Czasami zwyczajnie musimy powiedzieć “stop” i zadbać o swoje granice. Warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby w relacjach. Staraj się spędzać czas z ludźmi, którzy wywołują u ciebie pozytywne emocje. Mów o swoich odczuciach i wątpliwościach. Unikaj “czytania w myślach”. Często mamy tendencję do interpretowania czyjegoś zachowania w odniesieniu do siebie. Zamiast tego spróbuj porozmawiać, zapytać o jego przyczynę. Być może czyjeś zachowanie, czy zły nastrój nie mają związku z tobą. Pamiętaj też, że nie każdą relację da się naprawić. Warto próbować, ale najważniejsze jest, aby działać w zgodzie z samym sobą.

 

Za nami kolejny rok życia w pandemii. Stykamy się z zupełnie nowymi trudnościami o których jeszcze dwa lata temu nie mieliśmy pojęcia. Pandemia odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym. Żeby podołać wyzwaniom, musimy przede wszystkim zadbać o siebie. Pamiętaj: bądź dla siebie dobry, nikt nie zadba o ciebie lepiej niż ty sam.

Nowy rok to także dobry czas na refleksję, która może doprowadzić Cię do postanowienia podjęcia psychoterapii. Po zbadaniu wyżej wymienionych obszarów swojego życia warto zastanowić się nad tym, czy nie chcielibyśmy przedyskutować poszczególnych aspektów z psychologiem. Psychoterapeuta to zawsze odpowiednia osoba do pomocy w dokonaniu zmian w życiu. Noworoczne postanowienie pójścia na konsultację do psychologa jest jednym z tych, które wyjdą Ci na dobre, a wejście w Nowy Rok zyska inny wymiar.

 

 

Śledź nas na Facebooku i na Instagramie!

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag