Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

GRUPA WSPARCIA dla osób uzależnionych oraz współuzależnionych

W Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio regularnie staramy się dopasowywać ofertę do potrzeb naszych Pacjentów. Dlatego zapraszamy do zapisów do nowo powstałej GRUPY WSPARCIA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH I WSPÓŁUZALEŻNIONYCH

Dla kogo jest grupa wsparcia?

DLA OSÓB WSPÓŁUZALEŻNIONYCH:

Syndrom współuzależnienia najłatwiej można zauważyć w przypadku żon alkoholików, ale w istocie dotyczy każdej osoby, która pozostaje w bliskiej relacji z osobą uzależnioną. Uzależnienie może dotyczyć substancji psychoaktywnych innych niż alkohol (np. narkotyki, nikotyna), czy zachowań behawioralnych takich jak hazard, zaburzenia jedzenia lub seksoholizm.

Badania pokazują, iż osoba, która wchodzi w bliską relację z osobą uzależnioną często sama boryka się z trudnościami w przeżywaniu emocji i realizowaniu potrzeby bliskości. Wybieranie na partnera osobę uzależnioną wynika z zaniżonego poczucia własnej wartości („nie zasługuję na nikogo lepszego”), braku umiejętności wyznaczania granic w relacjach, szukania skrajnych i silnych emocji w interakcji z bliską osobą. Często osoby współuzależnione doświadczały w dzieciństwie nadużyć i zaniedbań, które spowodowały silny lęk przed bliskością. Na bazie tych trudnych doświadczeń osoba współuzależniona w nieświadomy sposób wybiera sobie na partnera życiowego kogoś, kto wpisuje się w jej pierwotne schematy.

Jeżeli:
  • usprawiedliwiasz swoją bierność sytuacją uzależnienia bliskiej osoby,

  • nie masz zaufania do siebie, a Twoje poczucie własnej wartości jest zaniżone,

  • masz trudności w stawianiu granic, cechuje Cię uległość, pasywność, brak asertywności,

  • nie odczuwasz potrzeby rozwoju,

  • Twoje reakcje emocjonalne są skrajne, niekiedy miewasz obsesje,

  • masz tendencje do użalania się nad sobą (poczucie bycia ofiarą),

  • często powracasz do trudnych wydarzeń, rozpamiętujesz, nadmiernie analizujesz (natręctwo myśli),

  • nie umiesz zaspokajać swoich dorosłych potrzeb, masz poczucie beznadziei i bezradności,

  • masz trudności z podejmowaniem decyzji pomimo świadomości dotyczącej zaistniałej sytuacji…

…zgłoś się do specjalisty w celu pomocy samemu sobie!

 

DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH:

Uzależnienie jest zaburzeniem zdrowia psychicznego polegającym na odczuwaniu okresowego albo stałego przymusu zażywania określonej substancji psychoaktywnej (narkotyków, leków, alkoholu, papierosów, itd.) lub wykonywania określonej czynności (przymusowe zachowania – zakupy, oglądanie telewizji, seks, masturbacja, gry hazardowe lub komputerowe). Właściwie każda czynność, nad którą dana osoba utraciła kontrolę może w którymś momencie spełniać kryteria kliniczne dla uzależnienia (czynności wykonywane kompulsywnie). Odróżnić należy uzależnienie fizjologiczne oraz uzależnienie psychiczne, chociaż są one ze sobą nieraz ściśle powiązane to ich mechanizmy w istotny sposób różnią się od siebie.
W uzależnieniu fizjologicznym potrzeba stałego zażywania substancji objawia się poprzez liczne dolegliwości fizyczne – ból, bezsenność, biegunki, drżenia. Odstawienie substancji prowadzi do zespołu odstawiennego (abstynencyjnego), który nieleczony może prowadzić nawet do śmierci.
Uzależnienie psychiczne jest z kolei silną potrzebą stałego wykonywania jakiejś czynności/zażywania substancji, jednak w przypadku uzależnienia psychicznego deprywacja tej potrzeby nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Istnieje szereg cech pozwalających rozpoznać uzależnienie psychiczne:

  • wzrost tolerancji na działanie środka (i co za tym idzie, potrzeba zwiększania dawek/częstotliwości podejmowania danych czynności)
  • kontynuowanie zażywania danej substancji/podejmowania czynności pomimo doświadczanych skutków zdrowotnych i kosztem swojego otoczenia (rodziny, pracy)
  • samooszukiwanie się, stosowanie mechanizmów obronnych, usprawiedliwianie się
  • natręctwa myślowe dotyczące przyjmowania substancji (mogą się utrzymywać nawet po wielu latach abstynencji)
  • utrata zainteresowania otoczeniem
  • fizyczne wyniszczenie organizmu
  • osłabienie siły woli
Jeżeli widzisz u siebie lub bliskiej osoby dane zachowania i cechy – nie wahaj się, by sobie pomóc. Im wcześniej, tym lepiej – ta zasada działa tu znakomicie.

Aby zapisać się do naszej GRUPY WSPARCIA wystarczy skontaktować się rejestracją naszej poradni pod numerem 505 68 54 54 lub wysłać mail na adres legionowo@psychoklinika.pl.

 

Grupę poprowadzi terapeuta uzależnień Radosław Helwich – doświadczony specjalista z pasją do swojego zawodu i ogromną wiedzą na temat uzależnień. 

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag