Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Dlaczego ludzie stresują się przed wizytą u psychologa?

 

Dlaczego ludzie stresują się przed wizytą u psychologa?

W swojej historii życiowej zapewne niejednokrotnie doświadczyliśmy różnego rodzaju obaw przed tym co nowe i nieznane. Nic więc zaskakującego w tym, że lęk towarzyszy nam również wtedy, gdy czeka nas wizyta u psychologa czy psychoterapeuty. Może on dotknąć zarówno dziecko, jak i osobę dorosłą, która decyduje się m.in. na pierwszą konsultację. Dlaczego tak się dzieje? I co najważniejsze, jak możemy sobie z tym poradzić? Co możemy zrobić, aby pomóc sobie lub własnemu dziecku?

Zapewne każdy z nas ma swoje własne sposoby na poradzenie sobie z odczuwanym lękiem. Czasami dochodzimy do wniosku, że są one dla nas skuteczne, innym razem, że nie warto do nich powracać. Emocje mogą nas motywować, przygotowywać do podjęcia działania. Dostarczają nam informacji, na podstawie których łatwiej nam podejmować decyzje. To, co wydaje się być istotne w tym obszarze to dostęp do wachlarza różnych możliwości, z których możemy skorzystać, wybierając metody dające nam najwięcej korzyści. Do sposobów na poradzenie sobie z narastającym niepokojem czy poczuciem ogólnego dyskomfortu przed sytuacją nową możemy zaliczyć m.in.:

1) Niwelowanie niepewności – Czas pytań

Wiele informacji dotyczących wizyty jesteśmy w stanie pozyskać już na etapie jej umawiania m.in. Ile wcześniej powinienem/powinnam przyjść? Czy na pierwszą wizytę mam przyjść z dzieckiem? Jak długo trwa wizyta? Jeżeli jednak nie są one dla nas wystarczające możemy dopytać np.: w recepcji, gdzie znaleźć dodatkowe informacje. Bardzo często na stronach placówek widnieją opisy dotyczące doświadczenia czy obszaru pracy danego specjalisty.
Pamiętajmy również, że w przypadku wizyty dziecka to rodzic staje przed wyzwaniem stopniowego wdrożenia pociechy w nową sytuację. Warto przekazać jak ma wyglądać takie spotkanie i w jakim jest celu np.: poinformowanie, że rodzic udaje się na pierwsze spotkanie bez dziecka (jeżeli otrzymał takie zalecenie), aby wstępnie porozmawiać o sytuacji, jaka ma miejsce, a na kolejne spotkanie udadzą się wspólnie. To, co istotne na tym etapie to pokazanie dziecku swojej otwartości na wszelkie jego pytania i wątpliwości, okazanie wsparcia i zrozumienia.

2) Przygotowanie własne – Czas refleksji

Przed spotkaniem warto zastanowić się nad swoją obecną sytuacją. Warto odpowiedzieć sobie na pytania z pięciu obszarów doświadczenia:
– Otoczenie/zmiany i sytuacje życiowe – Czy ostatnio w moim życiu zaszły jakieś zmiany (zarówno pozytywne jak i negatywne)? Jakie wydarzenia w ciągu ostatniego roku były dla mnie najbardziej stresujące? Jakie w ciągu ostatnich trzech lat? Jakie w dzieciństwie?
– Reakcje fizyczne – Jakich objawów fizycznych (z ciała) doświadczam? Czy odczuwam zmiany na poziomie energii, apetytu, snu?
– Nastroje – Smutek? Nerwowość? Złość? Poczucie winy? Wstyd?
– Zachowania – Jakie zachowania wiążą się z moimi nastrojami? Jak zachowuję się w domu/ pracy/szkole? Jak zachowuję się wobec siebie/bliskich/przyjaciół?
– Myśli – Gdy doświadczam intensywnego nastroju, co wtedy myślę o sobie/innych ludziach/przyszłości?

3) Zagospodarujmy swój czas – Czas planowania

Być może oczywistym, ale równie ważnym, elementem jest kwestia zagospodarowania wystarczającej ilości czasu. Zadbanie o spokojny dojazd na spotkanie nie przysporzy nam zbędnego stresu.

4) Zrelaksujmy się – Czas dla siebie

Kiedy przed wizytą wzmaga się w nas lęk, możemy spędzić czas wykonując ulubione czynności czy skorzystać z dostępnych metod relaksacji np.: Jacobsona (gotowe filmiki są ogólnodostępne w Internecie).
Z kolei dzieciom możemy zaproponować bajkę relaksacyjną, która posługuje się wizualizacją w celu wywołania odprężenia i uspokojenia. Bajkoterapia ma na celu uspokojenie emocji, obniżenie lęku, otwarcie dziecka na zmiany oraz akceptację własnych emocji.

* ALE! Dajmy sobie prawo do przeżywanych emocji – to naturalne, że wyzwanie, przed którym stajemy wpływa na nasze aktualne samopoczucie.
Amerykańska psycholożka Susan Jeffers zaproponowała pewne postulaty, nad którymi warto się zastanowić, mierząc się np.: z wątpliwościami, których doświadczamy przed podjęciem wizyty u specjalisty:

1. Lęk mnie nie opuści, dopóki trwać będzie rozwój.
2. Jedynym sposobem na to, by pozbyć się lęku przed jakimś działaniem, jest… podjęcie wyzwania. Najpierw musisz podjąć wyzwanie, dopiero potem lęk ustąpi.
3. Jedynym sposobem, by nabrać o sobie lepszego mniemania, jest podjąć wyzwanie.
4. Nie ja jeden/-na przeżywam strach, ilekroć znajduję się na nieznanym terenie – odczuwają go wszyscy ludzie.
5. Przebijanie się przez strach jest mniej przerażające niż życie w ciągłym lęku, który wynika z poczucia bezradności.

 

Bibliografia:
Jeffers, S. Mimo lęku. Porad sobie z lękiem w każdej sytuacji. Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015.
Litwic-Kaminska, K., Kotyśko, M. (2021). Opracowanie treningu relaksacyjnego w formie nagrania audio (SAT-relax) na podstawie założeń treningu autogennego Schultza. Polskie Forum Psychologiczne, 26(4), 421-432.
Molicka M., Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii. Media Rodzina, Poznań 2002.
Padesky, C., Greenberger, D. (2017). Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017.
Rogowski, Ł., Skrobacki, R., Mroczkowska, D. (2010). Codzienność w kryzysie. Kultura i Społeczeństwo, 54(1), 35-47.
Sławińska, A. Zastosowanie progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona w praktyce klinicznej. Psychiatria i Psychoterapia, 12(4), 3-15.
Zieliński, P. (2011). Relaksacja w teorii i praktyce pedagogicznej. Wydawnictwo im. S. Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Częstochowa 2011.

 

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag