
Dlaczego boimy się wizyty u lekarza psychiatry?
W świadomości społeczeństwa bardzo często istnieje przekonanie, że choroby natury psychicznej to coś nienaturalnego, przerażającego i występującego rzadko. Tymczasem dolegliwości psychiczne miewa bardzo dużo osób – szczególnie w XXI wieku. Chociażby depresję, pracoholizm, czy uzależnienie od social mediów nazywa się chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Czy jest to tak bardzo odległe od nas? Nie powiedzielibyśmy… Te i inne choroby mogą być powodem to pojawienia się na wizycie u lekarza psychiatry. Często ludzie jednak zwlekają i nie decydują się odbyć konsultacji. Dlaczego tak jest?
„Ja? Chory na tyle, żeby iść do psychiatry? Niemożliwe!”
Zazwyczaj jest tak, że nie dopuszczamy do siebie świadomości o posiadaniu problemów psychicznych. Choroby psychiczne są dla nas abstrakcją. Zazwyczaj słyszymy o nich tylko z opowieści innych, widzimy je w filmach, czytamy o nich książki. Ale… choroby psychiczne to nie fikcja, ani plotka. To choroba. A choroba może dotknąć każdego człowieka.
„To jest po prostu… wstyd!”
W naszym społeczeństwie utarło się powiedzenie „chory psychicznie”, którego często używamy wobec osób według nas niespełniających na ogół przyjętych norm, czy „innych” niż reszta społeczeństwa. Zastanówmy się, w jakim kontekście my używamy tego powiedzenia. Nasze podejście może wynikać z bardzo małej świadomości na temat chorób psychicznych. W momencie kiedy nas lub bliską nam osobę dotyka choroba psychiczna, możemy czuć wstyd, bo mierzymy wszystkich miarą naszego podejścia i naszej świadomości. A wystarczy trochę więcej poczytać i zdać sobie sprawę z tego, że psychiatra to lekarz jak każdy inny – dentysta, kardiolog, czy okulista.
„Tylko wariaci chodzą do psychiatry”
I tu ponownie… słowo „wariat” ma pejoratywny oddźwięk w społeczeństwie. Znowu warto tutaj podjąć temat naszej świadomości i samego szacunku do zagadnienia chorób o podłożu psychicznym. Nie należy się śmiać z takich osób. Nie należy się ich również bać. Trzeba zdać sobie sprawę, że „wariat” w naszych oczach to tak naprawdę osoba, która jest chora i doświadcza wszelkich aspektów z tą chorobą związanych. Warto również pamiętać, że i Nas może w przyszłości dotknąć choroba na tle psychicznym… Zastanówmy się jakich reakcji od bliskich czy osób dalszych potrzebowalibyśmy wtedy.
Choroby psychiczne i psychiatra to wciąż w społeczeństwie na ogół temat tabu, który boimy się podejmować. Należy zdać sobie sprawę – tak samo jak o zdrowie fizyczne, należy dbać o zdrowie psychiczne. Wszelkie niepokojące oznaki naszego organizmy powinny być zgłoszone do odpowiedniego lekarza. W przypadku problemów z psychiką – oczywiście do lekarza psychiatry. Odpowiedni specjalista psychiatra, psychoterapeuta czy psycholog w Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio pomoże każdemu uporać się rozmaitymi dolegliwościami. Zadbanie o swoje zdrowie psychiczne może być proste -a korzystając z konsultacji u odpowiedniego lekarza nietrudno się o tym przekonać.