Dawanie swobody nastolatkom. Czy są tego plusy?
Tytuł naszego artykułu jest dziś dość „zaczepny”, ale Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio lubi poruszać ciekawe tematy. Dziś więc co nieco o aspektach wychowania nastolatka.
No właśnie, jak to wygląda w dzisiejszych czasach? Czy istnieje złoty środek, który byłby lekarstwem na wszystkie bolączki związane z wychowaniem dziecka w wieku nastoletnim? Na pewno sposób na wyciszenie negatywnych aspektów wychowania nastolatka istnieje, ale każdy musi dojść do niego indywidualnie.
O jakich negatywnych aspektach w ogóle mowa?
Nie jest tajemnicą, że dziecko w okresie adolescencji jest narażone na różne stany emocjonalne. Zaczyna dojrzewać zarówno fizycznie, jak i pod kątem psychiki i inteligencji emocjonalnej. Aby nastolatek odnalazł swoją tożsamość, zdefiniował osobowość i ustalił życiowe cele i wartości, musi przebyć długą drogę. Jego postrzegania świata się zmienia – relacje z rodzicem również.
Jako rodzice często jesteśmy zdania, że w tak trudnym okresie zbyt swobodne wychowanie może nieść same negatywne efekty. Czy przyszło nam jednak do głowy, że zbudowanie otwartej relacji opartej na wzajemnym zaufaniu da nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego?
Otwarta rozmowa na każdy temat sprawia, że nastolatek będzie czuł, że może porozmawiać z rodzicem na każdy temat. Sam będzie chętny do opowiadania o sobie i przeżyciach danego dnia. Z perspektywy nastolatka ważne jest, aby traktować go na zasadzie „partnera do rozmowy”. Zbytnia kontrola, wypytywanie, pretensjonalny ton i wyrzuty nie będą działały na korzyść relacji rodzic – nastolatek. Warto zatem brać pod uwagę podstawy, które budują taką relację – wzajemny szacunek, otwarte rozmowy, okazywanie zainteresowania, akceptowanie trudnych momentów i wspólne wypracowywanie kompromisów. Partnerstwo zawsze działa na plus! W efekcie „swobodne” wychowanie również. Wystarczy tylko trochę chęci i dostosowania się do sytuacji.
Rodzicu, jeżeli masz poczucie, że zbudowanie relacji z Twoim dorastającym dzieckiem jest nadzwyczaj trudne – zgłoś się po pomoc do specjalisty psychologa- psychoterapeuty dzieci i młodzieży. Grono profesjonalistów, które spotkasz w Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio z pewnością pomoże Ci dotrzeć do źródła problemu. Psychoterapeuci oraz psycholodzy dzieci i nastolatków pomogą wypracować każdej stronie sposoby na odnalezienie się w trudnych sytuacjach. Warto wiedzieć, że są różne sposoby pomocy tj.: Terapia indywidualna, terapie grupowe dla nastolatków, grupy samopomocowe dla rodziców, terapia rodzinna jak i treningi wychowawcze- rodzicielskie. Powyższe działania są wskazane w sytuacjach, w których komfort zdrowia psychicznego jest zagrożony. Jeśli zauważasz, zmiany które niepokoją Cię w zachowaniu, myśleniu Twojego dziecka bądź w samym sobie to zauważasz zmiany, które nie służą Ci to pamiętaj aby nie zwlekać w szukaniu pomocy. Zgłoszenie się na psychoterapię i uzyskanie pomocy od najlepszych psychoterapeutów, psychologów czy lekarzy psychiatrów to najlepsza inwestycja, jakiej możesz dokonać dla siebie i swoich bliskich…