Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Czy rozmowa może leczyć?

 

Czy rozmowa może leczyć?

Rozmowa rozmowie nierówna. Wymieniamy zdania ze sprzedawcą w sklepie, dyrektorką w szkole córki, mechanikiem samochodowym. Dzielimy się informacjami, wymieniamy opiniami, korzystamy z profesjonalnej wiedzy. Gdy widzimy się z przyjaciółmi, możemy poruszyć podobne tematy, ale wtedy ta rozmowa jest inna. Mniej formalna, bardziej odsłaniamy w niej emocje i nastawienie do danej sytuacji. Więcej w niej zaufania. A jak w tym kontekście patrzeć na rozmowy z psychologiem lub psychoterapeutą?

Leczenie rozmową

Idąc do lekarza przynosimy to, co nas fizycznie boli. Głowa, gardło, rana otwarta lub zamknięta, świeża infekcja lub chroniczny stan zapalny. Idąc do psychologa lub psychoterapeuty też przynosimy ból. Też czasem zaciska nam głos, w głowie kłębią się niepokojące myśli, ktoś nas skrzywdził dziś lub pół wieku temu, zapanowała nad nami wczoraj złość lub od lat budzimy się z lękiem. Chcemy się zmienić i uzdrowić to, co zostało zranione. Sposobem leczenia staje się rozmowa. Wymieniamy myśli, choć od pierwszej chwili czujemy, że ta wymiana jest inna niż z lekarzem. Trwa dłużej, jest regularna, skoncentrowana na tym co i jak przeżywamy. Rozmowa jest też inna niż z przyjacielem. Koncentruje się na nas, dostajemy spojrzenie kogoś, kto się długo kształcił by usłyszeć w naszych słowach coś, co trudno czasem dostrzec. Dostajemy wsparcie by umieć je sobie dawać także poza sesjami.

Lecząca relacja

Wiele doświadczeń, które tworzą trudności z którymi przychodzimy do terapeuty, dotyczy relacji z bliskimi dla nas osobami. Owszem, możemy zgłosić się do psychologa również z powodu nagłej ciężkiej choroby lub po wypadku. Przychodzimy wtedy bo liczymy na to, że bycie w dobrej relacji może nam pomóc poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami. Ufamy, że to nas wesprze i zbuduje dodatkowy zasób wewnętrzny. Zaufać jednak trudno, gdy zaglądamy do psychoterapeuty z wieloma doświadczeniami zdrad, przemocy i zaniedbań w relacjach. Odważamy się mając lęk cały czas przy sobie. Stawiamy pierwszy krok ku temu, by móc w profesjonalnej relacji uzdrowić to, co zostawiły w nas trudne relacje. Relacja terapeutyczna jest właśnie po to, by mimo trudnej przeszłości relacyjnej nauczyć się tworzyć zdrowsze więzi w teraźniejszości i przyszłości. To co w jednych relacjach zostało zranione – w innej może być uzdrowione.

Przestrzeń na oswojenie nieznanego

Spotkania z psychologiem/psychoterapeutą tworzą też przestrzeń, w której można doświadczyć czegoś nowego w inny sposób niż dotychczas. Czasem po raz pierwszy słyszymy miłe słowa na swój temat. Czasem dopiero tu czujemy, że ktoś w nas wierzy i chce dla nas dobrze. Może być też tak, że w kontakcie ze specjalistą odsłonią się dobre wspomnienia relacyjne, o których zapomnieliśmy i dopiero teraz możemy je przywołać i z nich skorzystać. Rozmowa terapeutyczna pomaga dostrzec to, czego nie widzieliśmy bo nie było takich możliwości, usłyszeć słowa, których wcześniej nie wypowiadano do nas, a na które czekaliśmy. Otwiera też na czucie tego, co jest potrzebne i pomaga z tych uczuć korzystać.

 

Rozmowy z psychologiem czy psychoterapeutą nie zastąpią wizyt u lekarza rodzinnego czy relacji przyjacielskich. Nie zaradzą wszystkim możliwym trudnościom i nie rozwiążą wszystkich problemów. Ale potrafią być bardzo leczące.

Słowa mogą zranić, mają też potencjał uzdrawiania. Dlatego właśnie jako specjaliści od zdrowia psychicznego praktykujemy leczenie rozmową. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz – znajdź wśród nas odpowiednią osobę i wybierz się w leczącą podróż w towarzystwie profesjonalisty.

 

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag