
Bliskość w związku – dlaczego jest dla Ciebie problemem?
Bliskość w związku niekiedy jest trudnym, wręcz niemożliwym do samodzielnego wypracowania obszarem. Bycie w bliskości dla wielu osób wcale nie jest łatwe. Nasz sposób na bliskość to zazwyczaj wynik wielu przeżyć i doświadczeń – przed wszystkim tych, które spotykały nas w dzieciństwie. Jeżeli doświadczaliśmy odtrącenia opiekuna lub wybiórczego okazywania uczuć oraz niekonsekwencji, to prawdopodobnie to jest źródłem naszych dorosłych trudności.
Jak zatem radzić sobie z nieumiejętnością tworzenia zaangażowanych relacji, czyli podstawą zdrowego funkcjonowania człowieka? Istnieją na to sposoby, które jak zawsze: wymagają czasu. Nauka to proces. A bycia w bliskich relacjach niekiedy trzeba się nauczyć.
Nawiązywanie głębszych relacji może być problematyczne szczególnie wtedy, kiedy:
- Zostaliśmy wychowani w poczuciu „radź sobie sam/a”, nasze emocje były bagatelizowane, a potrzeby bliskości ze strony rodziców niezaspokajane.
- Mamy trudności z samoakceptacją, niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Nie wierzymy, że będziemy kogoś warci – a jeżeli już się z kimś zwiążemy, przez tę niewiarę sabotujemy relację.
- Pochodzimy z rodziny dysfunkcyjnej, w której to np. uzależnienia były zawsze ważniejsze od nas. Nie mieliśmy wzoru prawdziwej, wartościowej relacji w dzieciństwie.
- Doznawaliśmy nadmiernej kontroli i nadopiekuńczości przy jednoczesnym braku prawdziwego zainteresowania naszą osobą. Rodzice nie nauczyli nas, że życie z drugą osobą to życie pod ciągłą presją.
Bliskości możesz się nauczyć! Brak umiejętności trwania w zaangażowanych relacjach to nie wyrok. Spróbuj:
- zaakceptować swoją trudność, dzięki czemu będzie Ci łatwiej poczynić kroki ku zmianie,
- psychoterapii, która będzie dla Ciebie nauką wchodzenia w relacje na nowo,
- metody małych kroków, czyli głębszego zaangażowania się w Twoje obecne relacje – zaproponuj koleżance wyjście do kina, a koledze wspólny wieczór z planszówkami,
- pracy nad swoją samoakceptacją poprzez bycie blisko swojego ciała i umysłu – korzystaj z treningów Mindfulness, jogi, czy innych aktywności wpływających pozytywnie na Twoją psychikę.
Pamiętaj, że nieumiejętność angażowania się w relacje i bycie blisko z drugim człowiekiem możesz przepracować w gabinecie terapeutycznym. Psycholog lub psychoterapeuta jest w stanie pomóc Ci pokonać problem i wypracować nowe schematy, które będą adaptacyjne. Bliskość w związku nie jest prostą sprawą, nie obwiniaj się za to. Wystarczy, że podejmiesz kroki ku zmianie i poprawie swojego życia na lepsze.