Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego

Bajki to samo zło?

W dzisiejszych czasach niewątpliwie bajki mogą kojarzyć się większości z obrazem dziecka “przyklejonego” do telewizora, komputera, telefonu, czy tabletu. Technika poszła o kilkanaście kroków do przodu, kultura bajek również… trochę się zmieniła. Starsze osoby mogą wspominać popularnego “Reksia”, “Pszczółkę Maję”, “Zaczarowany Ołówek”, “Bolka i Lolka”, “Smerfy”… i można by tak wymieniać w nieskończoność. Bajki w dzisiejszych czasach wydają się nie mieć już takiego czaru jak kiedyś. Czy to oznacza, że czas wartościowych animacji minął i dziecko nie powinno absolutnie oglądać bajek?

 

Skąd bierze się negatywne postrzeganie bajek w dzisiejszych czasach?

Zapewne stąd, że bajki rzeczywiście poszły krok do przodu. Z reguły bajki kojarzą nam się z czymś przeznaczonym dla małych dzieci. W obecnej rzeczywistości – jeżeli nie dostosujemy bajki do wieku dziecka – maluch może zobaczyć sceny, których nie powinien. Niektóre bajki zawierają epizody przemocy, walk, słów nie na miejscu – słowem: wiele negatywnych emocji i wartości. To, co dobrze się ogląda, dobrze się sprzedaje. Dlatego dzieci nie posiadające nadzoru opiekuna w kwestii wyboru filmu, chętnie oglądają coś, co wzbudza w nich duże emocje. Z czasem te emocje mogą wyładowywać na bliskich osobach. Często możemy usłyszeć od dziecka teksty, które goszczą w bajkach. Nie zawsze będą zawierały kulturalne słowa. Jednak… przecież jako opiekunowie i rodzice możemy wiele zrobić i mieć wpływ na to, z pomocą czego rozwija się nasze dziecko! To nie oznacza, że wartościowe bajki już nie istnieją 🙂

 

Dlaczego warto włączać dziecku bajki?

Mimo negatywnych skojarzeń z bajkami, jak najbardziej dziecko powinno je oglądać. Odpowiednio dobrane filmy animowane pełnią rolę edukacyjną w podobnym stopniu jak granie w gry planszowe, kolorowanki, układanie klocków, puzzli, rozmowy, odgrywanie scenek i wszelkie inne zabawy. 

Bajki często poruszają trudne tematy, choć wydają się “tylko bajkami”. Mogą być doskonałym wstępem do wielu trudnych rozmów, ale też bodźcem do rozbudzenia ciekawości i refleksji w dziecku. Jeżeli chcemy porozmawiać z dzieckiem na niekoniecznie komfortowy temat, warto rozpocząć od wspólnego obejrzenia bajki. Ta “bajkowa” strona ukazania różnych zjawisk dobrze oswaja dziecko chociażby z wątkiem śmierci, odejścia, miłości, umierania, doświadczania negatywnych emocji i wielu różnych innych aspektów życia.

 

Kilka zasad dotyczących oglądania bajek

Bajki same z siebie nie zawsze będą edukujące. I choć są piękne oraz poruszają ważne tematy, bez roli rodzica się nie obejdzie. Zapoznajcie się z zasadami, których warto przestrzegać:

  1. Ważne, aby w funkcjonowaniu dziecka nastąpiła równowaga. Nie chodzi o to, aby sadzać je przed telewizorem i pozwolić na oglądanie “mądrych” bajek w nieskończoność. Zanim włączysz dziecku bajkę, zapewnij mu inne kreatywne zajęcie. Malowanie farbami, czytanie książek, wykonywanie prac plastycznych, jazda na rowerze, klocki – do wyboru, do koloru. Taka aktywność powinna trwać mniej więcej tyle samo, co czas bajkowego seansu.
  2. Warto pobudzić dziecko do ruchu przed co najmniej godziną siedzenia i patrzenia w ekran. Drobne ćwiczenia gimnastyczne będą fantastycznym pomysłem na rozruszanie malucha i pobudzenie jego psychicznej aktywności.
  3. Kontrola przede wszystkim! Jak już wiemy, bajki mogą przekazywać różne wartości. Naszym zadaniem jest dobrać film odpowiedni do wieku dziecka. Zanim zorganizujmy dziecku seans bajkowy, przeczytajmy opinie i sami obejrzyjmy fragmenty. To, że bajka pokazuje agresję, nie musi być dla niej dyskwalifikujące. Ważne, aby ukazywała również, że właśnie ta agresja jest potępiana i nieakceptowalna na co dzień. Jeżeli bajka prezentuje takie podejście do tematu agresji, jest jak najbardziej edukacyjna.
  4. Jeżeli dziecko odczuwa potrzebę towarzystwa – znajdź dla niego czas i obejrzyj bajkę razem z nim. To świetny sposób na spędzenie czasu razem. Bajka może podejmować trudną tematykę. Dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że ktoś bliski jest obok. To niezmiernie ważne uczucie podczas pojawiania się w życiu każdego człowieka trudnych momentów, czy zagadnień.

 

Jakie bajki polecają nasi psycholodzy?
  • “Coco”
  • “W głowie się nie mieści”
  • “Dzieciak rządzi”
  • “Iniemamocni”
  • “Nowe Szaty Króla”
  • “Jak wytresować smoka?”
  • “Merida Waleczna”
  • “Odlot”
  • “Potwory i Spółka”
  • “Zwierzogród”
  • “Księżniczka i Żaba”
  • “Kraina Lodu”
  • “Toy Story”

 

Jesteście zaskoczeni niektórymi bajkami na tej liście? Nie powinniście! To wspaniałe bajki, które mogą wnieść ogromną wartość do życia waszego malucha!

Psychologowie dziecięcy Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio zachęcają do bajkoterapii – nie tylko w formie książkowej 🙂

Współpracujemy

Miasto Stołeczne Warszawa
Mazowsze
Legionowo
Powiat Legionowski
Jabłonna
Logo Fundacja Psyche Male
PAYU LOGO LIME
Pracuj
Jooble

Kontakt

INFOLINIA: 22/355 2000
www.psychoklinika.pl

  • Rejestracja czynna: Pn-Pt od 8:00 do 22:00, Sob od 9:00 do 16:00
  • google tag