Autyzm – fakty i mity
Właśnie jesteśmy w trakcie obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który trwa od 1.12 do 7.12. O zaburzeniach ze spektrum autyzmu mogliście dowiedzieć się dużo w TYM artykule. Dzisiaj pogłębiamy temat i przedstawiamy Wam kilka interesujących faktów i mitów dotyczących osób dotkniętych autyzmem.
Mity
Osoby z autyzmem nie odczuwają potrzeby przytulania
Wręcz przeciwnie – to, że dana osoba ma autyzm, nie znaczy, że nie chce się przytulać i „nie ma uczuć”. Wiele osób autystycznych często przytula się do rodziców, bliskich osób, a nawet terapeutów.
Autyzm istnieje tylko u dzieci
Zaburzenia ze spektrum autyzmu na ogół kojarzą nam się z dziećmi, ponieważ są one diagnozowane najczęściej właśnie u nich. Ale jest to zaburzenie dotyczące ludzi w każdym wieku. Autyzm trwa całe życie i nie „wyrasta się” z niego, jednak odpowiednio wcześnie zdiagnozowany może pozwolić na łagodzenie jego objawów dzięki terapii psychologicznej.
Główną przyczyną autyzmu jest odrzucająca postawa matki
W pewnych środowiskach utarła się teoria, że nieprawidłowe relacje z matką we wczesnym dzieciństwie wpływają na pojawienie się autyzmu. Nic bardziej mylnego. Autyzm to zaburzenie a charakterze neurologicznym i zazwyczaj ma podłoże genetyczne. Badania mówią nam, że tak samo jak zakłócenia w rozwoju mózgu, tak i nieprawidłowości w genach płodu mogą być przyczynami zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Fakty
Osoby z autyzmem na ogół są radosne
Radość, uśmiech i promienność to cechy, z którymi często zetkniemy się w kontakcie z osobami autystycznymi. Właśnie w ten sposób zachowują się, aby zdobyć akceptację innych.
Osoby z autyzmem mają wiele zainteresowań
Niekiedy wręcz obsesyjnych! Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu potrafią intensywnie pasjonować się różnymi rzeczami. Zagłębiają się w temat i potrafią opowiadać o nim długi czas. Mogą interesować się wszystkim – od liczb przez rodzaje herbat po rozkłady komunikacji miejskiej.
Autyzm nie jest chorobą
Autyzm to zaburzenie. Mimo, że osoby autystyczne mogą wykazywać się nadwrażliwością na bodźce, to nie doświadczają urojeń lub omamów wzrokowych. „Zaburzenia ze spektrum autyzmu” – właśnie tak brzmi w pełni autyzm. Osoba autystyczna jest dotknięta różnymi zaburzeniami w toku swojego rozwoju. Ale nie jest chorym człowiekiem.
W przypadku podejrzenia autyzmu u dziecka, rodzic jak najszybciej powinien skonfrontować się ze specjalistą. Diagnostyka jest wieloetapowa – prowadzi ją psycholog, psychiatra dziecięcy, logopeda oraz terapeuta SI. W przypadku szybkiego stwierdzenia zaburzeń ze spektrum autyzmu możliwe jest rozpoczęcie terapii wczesnego wspomagania rozwoju, co pomoże szybko złagodzić objawy i nauczyć dziecko radzić sobie z nimi.
Rodzicu, o objawach autyzmu możesz przeczytać TUTAJ. Nie bagatelizuj choćby jednego. Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio zachęca Cię do zaufania specjalistom i postawienia na rozwój. Nie bądź obojętny, działaj!